Povodí Moravy v nádržích letos zachytilo 78 mil. kubíků vody

foto Ilustrační foto - Hráz vodní nádrže Opatovice na Vyškovsku, která je chráněným zdrojem pitné vody, se mimořádně otevřela 25. března na velikonoční svátky veřejnosti. Akce k 50. výročí založení podniku Povodí Moravy potrvá do 28. března.

Brno - Státnímu podniku Povodí Moravy se především díky tajícímu sněhu daří naplňovat vodní nádrže, od začátku roku v přehradách zachytil asi 78 milionů metrů krychlových vody. Je to velmi důležité z hlediska hospodaření s vodou v období, kdy jí bude opět nedostatek, řekl dnes ČTK mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

Státní podnik v tomto období využívá tajícího sněhu k zachytávání vody v přehradách každoročně, letošní leden byl k tomu příznivý. "V současné době dochází k plnění zásobních prostorů většiny nádrží. Zároveň dochází k zabezpečování průtoků v tocích pod nádržemi a odběrů pro vodárenské účely a dalších povolených odběrů," uvedl mluvčí.

Situace se podle něj zlepšuje a podmínky pro plnění vodních nádrží byly od začátku roku dobré. "Velmi důležitý však bude vývoj sněhových a dešťových srážek v následujícím měsíci, rychlost odtávání sněhové pokrývky a samozřejmě množství a rozložení dešťových srážek v průběhu celého jara," uvedl mluvčí. Doplnil, že jeden na srážky bohatý leden nedožene srážkový deficit, který trvá již čtyři roky. Navíc na doplnění podzemních vod je zapotřebí delší srážkově příznivé období než jeden měsíc.

Naplněnost zásobních prostorů se nyní pohybuje v rozmezí od 18 procent, jde o vodní nádrž Opatovice na Vyškovsku, kde ale povodí dokončuje dvouletou rekonstrukci, až po 100 procent na Nových Mlýnech. V některých případech zásoby vody státní podnik v nádržích i uvolňuje tak, aby získal dostatečný prostor pro zachycení případných povodňových průtoků.

Vodní nádrže v době sucha nadlepšují nízký stav průtoků, na vodárenské účely, na závlahy a pro udržení funkcí vodních toků poskytují více vody, než do nich přiteklo. Nejčastěji takto dotovanými řekami jsou například Dyje, Svratka, Jihlava či Oslava.

Loňská zima byla pro zachytávání vody z tajícího sněhu méně příznivá. Státní podnik už dříve uvedl, že v posledním hydrologickém roce byl srážkový deficit výrazný a vyznačoval se zimou s nízkou zásobou vody ve sněhu a nedostatkem srážek.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí Moravy. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 11:00 28°C

Celá předpověď