Povodí Moravy: Průtoky v řekách klesají, málo je i sněhu

foto Ilustrační foto - Již během příštího roku by se mohla začít zvedat hladina střední a dolní nádrže na novomlýnských nádržích na Dyji o 35 centimetrů. Objem zadržené vody by se tak zvýšil o devět milionů metrů krychlových, které mají posloužit zemědělským závlahám a také lužním lesům v oboře Soutok. Na tiskové konferenci 8. listopadu 2018 to řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Krok ke změně manipulačního řádu musí po několikaměsíčním jednání učinit krajský úřad. Česká společnost ornitologická záměr kritizuje. Podle ní zvýšení hladiny výrazně poškodí ptačí oblast, ostrovy s hnízdními koloniemi budou zaplavené a zaniknou mokřadní oblasti. Právě kvůli nim se před řadou let hladina snižovala.

Brno - Zásoby vody ve sněhové pokrývce v povodí Moravy jsou podle vodohospodářů nízké, sněhová pokrývka nedosahuje ani poloviny průměrných hodnot. Nízké jsou kvůli nedostatku srážek i průtoky v řekách. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Snížené průtoky v řekách eviduje i brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), a to už několikátý měsíc po sobě.

Na většině vodních toků v povodí Moravy jsou podle mluvčího hladiny na podprůměrných hodnotách. Průtoky v řekách se pohybují v rozmezí od 20 do 60 procent průměrných lednových hodnot. Například profilem ve Strážnici protéká největší moravskou řekou Moravou jen 43 procent lednového normálu. "Obecně platí, že toky v podzimních a zimních měsících mají nejnižší vodnost z celého roku. Současná situace je ještě umocněna nedostatkem srážek, který zaznamenáváme prakticky od září. Ani teď v průběhu zimy to zatím nevypadá dobře, zásoby vody ve sněhu jsou nízké. Sníh je přitom velmi důležitý nejen pro doplnění vody v řekách, ale i pro doplnění zásob podzemní vody," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Lépe je na tom povodí Dyje díky zásobám vody ve sněhové pokrývce na Vysočině. I zde se však průtoky pohybují okolo 50 procent lednových průměrných hodnot. V Dyji na přítoku do vodní nádrže Vranov protéká 50 procent dlouhodobého měsíčního průtoku, stejně je na tom Jihlava v Ivančicích a Rokytná v Moravském Krumlově. Svratkou protéká ve Veverské Bítýšce 57 procent a Svitavou v Bílovicích nad Svitavou 54 procent lednového normálu.

Naopak v povodí řeky Moravy jsou nižší průtoky. Sněhová pokrývka je oproti dlouhodobému průměru v Olomouckém kraji poloviční, ve Zlínském kraji třetinová, v Jihomoravském dosahuje pouze čtvrtiny dlouhodobého průměru. Moravou v Olomouci a Kroměříži protéká 45 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Oskava v Uničově je na 27 procentech, Romže ve Stražisku na 21 procentech, Bečva v Dluhonicích na 30 procentech a například Dřevnice ve Zlíně na 27 procentech. Kyjovka, Jevíčka a Bystřička klesly na hranici sucha.

Nízké průtoky v řekách eviduje i brněnská pobočka ČHMÚ, a to počínaje loňským zářím, kdy dosahovaly 81 procent, až do prosince, kdy průtoky dosahovaly 68 procent obvyklého stavu. Lednové údaje zatím nejsou známy. Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky - Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď