Postoloprty budou žádat od státu omluvu za zásah do své pověsti

foto Obecní úřad, cedule - ilustrační foto.

Postoloprty (Lounsko) - Město Postoloprty bude žádat od státu omluvu a pět milionů korun za zásah do své pověsti. Soud nedávno zprostil viny zastupitele, kteří schválili v minulém volebním období prodej obecního majetku. Starosta Postoloprt Zdeněk Pištora (Občané pro město a venkov) ČTK řekl, že nejprve bude město usilovat o vyrovnání mimosoudní cestou.

Plnou moc při zastupování města dostala na základě rozhodnutí rady advokátka Jana Zwyrtek Hamplová. "Plnou moc v zastupování dostala paní Hamplová také od devíti tehdejších zastupitelů, kteří stáli před soudem," uvedl starosta. Každý z nich bude žádat omluvu a dva miliony korun z titulu ochrany osobnosti.

V roce 2015 zastupitelstvo schválilo prodej nemovitosti na náměstí. V minulosti se o to pokoušelo několikrát, ale nenašel se kupec. Schválená cena byla milion korun. Rozhodnutí napadl jeden z místních, který chtěl objekt také koupit. Podle podané obžaloby byl prodej uskutečněn za nevýhodnou cenu. Revizní posudek při hlavním líčení u soudu v Chomutově ukázal, že cena nevýhodná nebyla. Prodej schválil i Pavel Růžička (ANO), jehož stíhání bylo zastaveno poté, co poslance nevydala ke stíhání Sněmovna.

Zprostit viny zastupitele navrhla v závěrečné řeči státní zástupkyně. Na chyby v procesu podle Pištory upozorňovali zastupitelé od počátku. "Město a samotní zastupitelé poškodila hlavně odfláknutá práce státního zastupitelství," řekl ČTK Pištora.

Podle zjištění ČTK rozsudek ještě není pravomocný. Řízení v případu poslance Růžičky je zastaveno a obžaloba týkající se obviněného Růžičky zatím nebyla vzata zpět.

Veřejnou omluvu a odškodnění budou město a zastupitelé žádat od Nejvyššího státního zastupitelství ČR a Ministerstva spravedlnosti ČR. Napřed se pokusí o mimosoudní řešení. "Pokud se věc nevyřeší, obrátíme se na soud," řekl ČTK starosta.

Proces podle Pištory vážně poznamenal život stíhaných zastupitelů, jeden z nich kvůli stíhání nedostal vízum k návštěvě své dcery v cizině. Majetkovou újmu podle starosty utrpěl i městský úřad s ohledem na náklady na advokátní kancelář. Z devíti lidí, kteří stáli před soudem, jich sedm vykonává funkci zastupitele i v současném volebním období.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď