Poslední řádná schůze Sněmovny skončila, poslanci se ještě sejdou k Bečvě

foto Nový poslanec ČSSD Lukáš Vágner (uprostřed) na schůzi Poslanecké sněmovny, která pokračovala 17. září 2021 v Praze. Vágner nahradil v dolní komoře na poslední řádné schůzi před říjnovými sněmovními volbami Romana Sklenáka, který se stal členem širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu a poslanecký mandát mu zanikl.

Praha - Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už pokračovat nebude. Před říjnovými volbami by se ale poslanci měli ještě mimořádně sejít k závěrečné zprávě vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na řece Bečvě.

"Já jsem si původně připravil krátkou řeč, ve které bych se s vámi rozloučil a popřál vám mnoho štěstí a úspěchu ve volbách nebo mimo ně. Ale vzhledem k tomu, že už i mediálně je avizováno, že se asi ještě jednou potkáme, tak se s vámi neloučím," uvedl předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO).

Na ukončení schůze dnes odpoledne se už v úterý dohodli členové vedení Sněmovny, takzvaného grémia. Pro vyřazení neprojednaných bodů z programu hlasovalo 64 z 99 přítomných poslanců. Proti hlasovali zejména zákonodárci Pirátů a SPD.

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek za klub uvedl, že Sněmovna neprojednala všechny důležité body. Konkrétně zmínil předlohu o valorizaci platů učitelů ve vazbě na průměrnou mzdu, kterou Sněmovně vrátili senátoři. "Nehlásíme se k tomu, že bychom měli všechny body vypouštět a takto zásadní zákon neprojednat," řekl.

Schválený program poslední řádné schůze před volbami čítal celkem dvě stovky bodů. Poslanci projednali čtyři desítky z nich.

Z předloh vrácených Senátem se poslanci nevypořádali ani s novelou o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, kterou horní komora zamítla. I v případě, že by poslanci senátní veto přehlasovali, předloha by byla mimo ústavu. Ústavní novelu, která by širší kompetence úřadu umožnila, totiž horní komora dosud neprojednala.

Sněmovna na schůzi schvalovala jen předlohy, u nichž se předpokládá, že je přijme i horní komora. Pokud by Senát některou z nich vrátil, poslanci by se k jejímu opětovnému posouzení v nynějším volebním období již nedostali a takzvaně by spadla pod stůl.

Poslanci tak neschvalovali například zavedení digitální daně, pravidla lobbování a návrh SPD na zpřísnění vyplácení dávek v hmotné nouzi, jenž budil spory už ve Sněmovně. Členové dolní komory nedokončili také třetí čtení kontroverzní předlohy KSČM o uzákonění delší dovolené pro všechny zaměstnance.

Dolní komora nerozhodla ani o policejní žádosti o vydání nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání. Policie ho podezírá z šíření poplašné zprávy v souvislosti s příspěvkem na sociální síti o léku ivermektin. Další postup tak bude zřejmý až po volbách. Pokud Volný poslanecký mandát neobhájí, policie bude moci jeho stíhání zahájit. V případě, že by Volný zvolen byl, musela by o jeho vydání žádat znovu novou Sněmovnu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je středa 27. října 2021

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď