Poslanecký návrh 15. březen jako den zrady vláda odmítla

foto Ilustrační foto - 15. březen 1939 - Příjezd německých okupačních vojsk do Prahy - na Hradčanském náměstí před Pražským hradem.

Praha - Návrh skupiny poslanců na uzákonění 15. března jako dne zrady a zániku státnosti Československa vláda ve Sněmovně nepodpoří. Na dnešní schůzi k němu zaujala negativní stanovisko, informoval ČTK tiskový odbor úřadu vlády. Nový významný den by v zákonu o svátcích podle návrhu připadal na začátek okupace zbytku českých zemí nacistickým Německem v roce 1939. Kabinet však míní, že nynější zákon připomíná události uvedeného historického období dostatečně.

Nový významný den by se podle předlohy Lea Luzara (KSČM), Jiřího Miholy (KDU-ČSL) a Heleny Válkové (ANO) oficiálně jmenoval Den zrady, zánik státnosti Československa. Kabinet ANO a ČSSD však uvedl, že přílišné rozšiřování počtu významných dnů k období nacistické okupace by mohlo vést k nepřehlednosti a být na úkor jejich symbolického významu.

Předkladatelé uvádějí, že 15. března 1939 se "dokonala zrada spojenců započatá v Mnichově roku 1938, kdy velmoci Velká Británie, Francie, Německo a Itálie donutily československou vládu přijmout odstoupení území Sudet Německu". "Po svévolném rozhodnutí Hitlera vojensky obsadit zbytek území Československa a vzniku Slovenského státu se Velká Británie a Francie zmohla pouze na diplomatický protest. Tímto dnem zanikla státnost mladé Československé republiky a vznikl Protektorát Čechy a Morava," napsali v důvodové zprávě.

Kabinet označil takovou interpretaci za nepřesnou a zavádějící, když se za projev zrady obvykle pokládá už proces sjednávání Mnichovské dohody podepsané koncem září 1938 a kontinuita československého státu se po dobu protektorátu dovozuje z existence exilové vlády. Schválení novely by navíc "zbytečně zatěžovalo současné vynikající vztahy" s Německem i se státy, které předkladatelé označují za zrádce, stálo v návrhu vládního stanoviska.

Ve Sněmovně už leží novela poslanců SPD, která by stanovila 15. březen jako Den památky obětí okupace českých zemí nacistickým Německem. Kabinet k ní poslal zákonodárcům záporné stanovisko s obdobným odůvodněním. Období od obsazení českého pohraničí po porážku nacistického Německa připomíná podle vlády už nyní pět památných dnů a státní svátek Dne vítězství.

Počet významných českých dnů se zvýšil letos, kdy se mezi ně zařadil 21. srpen. Připomíná oběti invaze a následnou okupaci někdejšího Československa vojsky bývalé Varšavské smlouvy v roce 1968.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je sobota 28. listopadu 2020

Očekáváme v 13:00 1°C

Celá předpověď