Poslanci posoudí zjednodušení podmínek registrace vozidel, vláda návrh schválila

foto Ilustrační foto - Zaměstnankyně zpracovávají podklady 13. listopadu 2019 na pracovišti odboru dopravněsprávních činností magistrátu v Praze 10 - Bohdalci. Odbor zajišťuje například registraci či odhlášení vozidel, převody na nové vlastníky nebo vydávání registračních značek.

Praha - Zjednodušení podmínek při registraci vozidel na úřadech by měl přinést návrh novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, který dnes schválili ministři. Změna má zajistit možnost elektronického podání žádosti o registraci vozidla. Další novinkou by mělo být zrušení povinnosti předkládat při zápisu protokol o evidenční kontrole nebo možnost separátního podání při změně vlastníka auta. O schválení materiálu informoval tiskový odbor vlády.

Návrh zákona, který nyní posoudí poslanci, řeší i další změny, týkají se například technických detailů při vyřazování vozidla z provozu nebo uznávání některých dokladů. Resort dopravy v předkládací zprávě k novele zákona uvedl, že při změnách vychází z dosavadní praxe na úřadech. Změny by měly usnadnit některé kroky při registraci nebo přepisu vozidla.

Zjednodušení by měla znamenat možnost elektronického podání žádosti o zápis vozidla do registru silničních vozidel nebo při změně vlastníka auta. Návrh novely stanovuje, které doklady bude možné podat elektronicky. Dál ovšem bude nutné doložit některé doklady v listinné podobě při vyzvednutí osvědčení o registraci vozidla.

Návrh dále počítá se zrušením povinnosti předkládat protokol o evidenční kontrole při žádosti o registraci vozidla nebo při změně provozovatele. K protokolu o evidenční kontrole mají obecní úřady s rozšířenou působností přístup přes informační systém technických prohlídek. Prodlouží se také doba, po kterou je výsledek evidenční kontroly využitelný ve vybraných řízeních, a to z 30 dnů na dva roky.

Zjednodušení se chystá i pro přepis vozidla na jiného majitele či provozovatele, kdy nově bude podle návrhu možné podat žádost separátně podáním původního a nového vlastníka či provozovatele vozidla. Žádosti však musí dostat stejný úřad.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 9. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď