Poslanci navrhli 21. srpen jako památný den obětí invaze

foto Srpnové události 1968 - Vinohradská třída před budovou Čs. Rozhlasu v Praze

Praha - Poslanci všech poslaneckých klubů s výjimkou KSČM navrhují, aby se 21. srpen stal v kalendáři významným dnem jako Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Pod návrh novely zákona o státních svátcích se podepsalo na 90 poslanců. Noc z 20. na 21. srpna 1968, kdy do tehdejší ČSSR vtrhla vojska armád Varšavské smlouvy patří podle předkladatelů k nejtragičtějším datům československé moderní historie.

"Bezdůvodný vpád vojsky Varšavské smlouvy znamenal nejen konec demokratizačních a humanistických snah o reformu socialistického systému v Československu, ale také značné oběti na životech nevinných civilistů," stojí v návrhu. Proto chtějí 21. srpen připomínat i jako památku obětí invaze, které ve svém návrhu i vyjmenovávají. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik řekl ČTK, že poslanci KSČM se budou návrhem zabývat na jednání klubu.

Předložení návrhu avizoval minulý týden místopředseda klubu KDU-ČSL Jiří Mihola v debatě nad návrhem ruského zákona, který má přiznat postavení válečných veteránů i účastníkům vojenské invaze z roku 1968. Sněmovna tento návrh označila mimo jiné za "odporný pokus legitimizovat okupaci". Návrh ruských poslanců ostře kritizoval i prezident Miloš Zeman a pozval si kvůli tomu na Hrad ruského velvyslance.

Sněmovna již loni v srpnu konstatovala, že vtrhnutí vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa bylo aktem invaze a následné okupace a bylo v rozporu s mezinárodním právem.

Aktuální poslanecký návrh na zařazení 21. srpna mezi významné dny dostane k projednání vláda. Poslanci už v tomto volebním období rozhodli o přejmenování 17. listopadu ze Dne boje za svobodu a demokracii na Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Mezi významné dny zařadili i 8. říjen jako Památný den sokolstva.

Na své projednání čeká ve Sněmovně také poslanecký návrh, aby mezi významné dny patřil i 17. leden jako Den mateřských škol. Poslanci STAN předložili i návrh, aby se 1. máj slavil nejen jako Svátek práce, ale i jako Den vstupu ČR do Evropské unie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 25. ledna 2020

Očekáváme v 3:00 -3°C

Celá předpověď