Poslanci by měli schvalovat delší dovolenou a vyšší přídavky na děti

foto Schůze Poslanecké sněmovny. Ilustrační foto.

Praha - Poslanci by měli příští týden schvalovat uzákonění delší dovolené pro všechny zaměstnance a zvýšení přídavků na děti zhruba o čtvrtinu. Sněmovnu čeká také debata o situaci v ocelářství kvůli situaci ostravského hutního podniku Liberty a o uvolňování protikoronavirových restrikcí. V úvodním kole se poslanci podle programu budou zabývat například předlohami k regulaci turistických ubytovacích služeb typu Airbnb. Řádná schůze Poslanecké sněmovny pokračuje od úterního odpoledne.

Ke komunistickému návrhu prodloužit v zákoníku práce délku dovolené z nynějších nejméně čtyř na minimálně pět týdnů je svolána mimořádná schůze. Začátkem března poslanci jeho schvalování nedokončili. Kritici delší dovolené poukazují na dopady na zaměstnavatele, kteří se nyní navíc potýkají s koronavirovou krizí. Chtějí zamítnutí předlohy. Její zastánci argumentují tím, že státní zaměstnanci už pět týdnů volna mají. Ostatní pracovníky podle nich nynější úprava poškozuje.

Přídavky na děti navrhuje vláda ANO a ČSSD zvýšit o 26 procent. Není ale jisté, zda Sněmovna zároveň rozšíří okruh rodin, které by na ně měly nárok. Kabinet chce tuto dávku pro rodiny s příjmy do 3,4násobku životního minima místo nynějšího 2,7násobku. Sociální výbor ale doporučil ponechat nynější stav, jak prosazuje ODS, nebo stanovit hranici na trojnásobek životního minima podle úpravy dvojice poslankyň vládního hnutí.

Před schvalováním je také návrh na přeměnu dětských skupin na jesle a zvýšení příspěvků pro dětská zařízení zvaná klokánky a některých odměn pěstounů. Sněmovna by mohla hlasovat také o předloze opoziční ODS, podle níž by chudší lidé mohli přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně neplatí pokuty za vybrané přestupky. Opoziční Piráti prosazují její zamítnutí.

Ve finále je také návrh zákona k výstavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany, jehož schvalování část opozice zatím úspěšně protahuje. Žádá zejména, aby předpis obsahoval bezpečnostní pojistky mířící proti ruským a čínským firmám.

Tento týden se poslanci nestihli vypořádat s šesti předlohami, které jim vrátil k opětovnému posouzení Senát. Je možné, že o nich budou hlasovat příští týden. Jde mimo jiné o novelu o učitelích, v níž chce horní komora upravit placení učitelů v základních uměleckých a vyšších odborných školách. V trestní novele prosazují senátoři například odklad zavedení terapeutických programů pro řidiče a v soudní předloze ponechání nynějšího rozsahu spolurozhodování přísedících u soudů za přiměřenou odměnu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je neděle 5. prosince 2021

Očekáváme v 15:00 1°C

Celá předpověď