Ve Sněmovně se opět rozhořel spor o doplacení sociálních služeb

foto Ilustrační foto - Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (ANO), ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), zleva, na schůzi Sněmovny.

Praha - Ve Sněmovně se v podvečer rozhořel spor o doplacení sociálních služeb. Opoziční poslanci zejména z KDU-ČSL a z ODS kritizovali vládu za to, že na ně podle nich přidala miliardu korun místo požadovaných dvou miliard. Výtky mířily zejména na ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD), která ale postup vlády hájila.

Debata trvala skoro 2,5 hodiny, k žádnému výsledku dolní komora nedospěla. Lidovcům se nepodařilo prosadit usnesení, aby vláda a Maláčová zajistily do konce června celé dvě miliardy korun ze státního rozpočtu.

Předseda lidovců Marek Výborný připomněl, že Sněmovna žádala vládu o dvě miliardy korun, ministerstva práce a financí ale našla po půl miliardě. "Tato Sněmovna byla, když to řeknu velmi eufemisticky, obalamucena," prohlásil Výborný. K ohlášenému převedení dalších 1,5 miliardy korun z evropských zdrojů původně určených na podporu zaměstnanosti Výborný podotkl, že takto není možné nahrazovat povinnost státu.

"Usnesení Sněmovny bylo jasné a splněné není," uvedl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Označil za nedůstojné, že se kabinetu nedaří několik týdnů jednu miliardu korun najít. "Jak jste hledali, když jste nic nenašli?" obracel se Stanjura zejména na Maláčovou a na ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Rovněž Pirátka Olga Richterová mluvila o "akutním nevyřešeném problému".

Maláčová zdůrazňovala, že vláda schválila miliardu jako doplatek na zvýšené platy a příplatky v sociálních službách a druhá miliarda je podle ní také nadstandardně zajištěna. "Jediný, kdo se ozval, jsou opoziční strany, které tady chtějí vařit stokrát provařené mléko," řekla ministryně. Opoziční kritika podle ní není věcná, ale jde o součást politického boje.

Ministryně financí Schillerová se tázala, proč prioritně nevyužít na sociální služby evropské peníze. Opozici nařkla, že útočí na vládu a uráží ministryně, které hledají řešení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 12. prosince 2019

Očekáváme v 7:00 -1°C

Celá předpověď