Sněmovna odložila diskusi o Nacherově interpelaci o svobodě slova

foto Schůze Poslanecké sněmovny - ilustrační foto.

Praha - Sněmovna dnes odložila projednávání písemné interpelace Patrika Nachera (ANO) na premiéra Petra Fialu (ODS), která se týká cenzury na sociálních sítích a omezování svobody slova. Ministerský předseda nebyl přítomen, z většiny jednacího dne se omluvil. Nacherova interpelace byla první a zatím jedinou písemnou interpelací v tomto volebním období. Na plénum se dostala kvůli tomu, že opoziční poslanec nebyl s Fialovou odpovědí spokojený.

Z jednacího dne nebo z jeho části se omluvilo pět desítek poslanců a většina členů vlády. Fiala nebude ve Sněmovně podle své omluvy kvůli zahraniční cestě ani na odpoledních ústních interpelacích. Sněmovní jednání dnes skončí podle dohody poslaneckých klubů po ústních interpelacích, tedy nejpozději v 18:00, sdělil předseda lidoveckých poslanců Marek Výborný.

Nacher se při zahájení projednávání svého dotazu pozastavil nad tím, že písemnou interpelaci podal koncem dubna, premiérovu odpověď dostal v polovině května a na plénum se dostala až nyní. Interpelace pochází z doby, kdy bylo v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu zablokováno několik dezinformačních webů. Internetové sdružení CZ.NIC opět zpřístupnilo sedm webů koncem května.

Nacher míní, že navzdory časovému odstupu jeho interpelace smysl úplně neztratila, byť se některé záležitosti vyřešily. Zdůraznil, že servery, které byly blokované, nehájí. Poslanec uvedl, že Fiala na jeho dotazy týkající se určování, co je pravda, nebo zda se vláda chystá měnit zákony související se svobodou slova, neodpověděl. Nacher pak navrhl odročení projednávání interpelace do premiérovy přítomnosti a Sněmovna mu vyhověla.

Fiala v písemné odpovědi mimo jiné uvedl, že k vypnutí dezinformačních webů vyzvala vláda v obecně formulovaném usnesení a je vděčná nevládním organizacím i komerčním firmám, že tyto servery vypnuly. Vládě ale bylo podle něho jasné, že zablokování webů bylo jen přechodné opatření.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď