Porota uznala vinnými čtyři členy krajně pravicové milice Oath Keepers

foto Ilustrační foto - Závěrečná zpráva zveřejněná výborem amerického Kongresu, který vyšetřuje útok na Kapitol z 6. ledna 2021, na snímku z 22. prosince 2022.

Washington - Porota ve Washingtonu dnes uznala vinnými čtyři členy krajně pravicové milice Oath Keepers (Strážci přísahy) v souvislosti s nepokoji v budově Kapitolu z 6. ledna 2021. Stalo se tak několik týdnů poté, co byl za vinného označen i zakladatel milice Stewart Rhodes.

Verdikt je dalším významným vítězstvím pro americké ministerstvo spravedlnosti, napsala agentura Reuters. Dvanáctičlenná porota shledala Davida Moerschela, Josepha Hacketta, Roberta Minutu a Edwarda Valleja vinnými z rozvratného spiknutí. Všichni byli rovněž uznáni vinnými i z dalších trestných činů. Za rozvratné spiknutí hrozí v USA až 20 let vězení.

Při společné schůzi obou komor amerického Kongresu, která se chystala formálně potvrdit vítězství současného amerického prezidenta Joea Bidena ve volbách, na Kapitol 6. ledna 2021 zaútočili příznivci tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Ten po volbách začal bez důkazů tvrdit, že hlasování provázely rozsáhlé volební podvody a že mu demokraté vítězství "ukradli".

Trestní stíhání bylo po útoku zahájeno proti více než 950 lidem. Během chaosu, který při nepokojích v Kapitolu nastal, zemřeli čtyři lidé. Mezi mrtvými byla i 35letá bývalá příslušnice vojenského letectva a Trumpova stoupenkyně Ashli Babbittová, zbylí tři zemřeli kvůli náhlým zdravotním příhodám. Jeden člen ochranky Kapitolu pak podlehl svým zraněním o den později. Úřady následně uvedly, že zemřel přirozenou smrtí. Asi 140 policistů utrpělo zranění a čtyři policisté pak v následujících měsících spáchali sebevraždu.

Americký soudce Amit Mehta rozdělil soudní řízení se členy skupiny Oath Keepers na dva procesy kvůli omezenému prostoru, kde soud jednal, a rovněž kvůli riziku nákazy covidem-19. V obou procesech se do centra pozornosti dostala Rhodesova prohlášení o "občanské válce" a krvavé válce". Jak prokuratura uvedla, ostatní členové skupiny se tím inspirovali a chtěli, aby se jeho vize staly skutečností.

Ve třetím procesu, který se rovněž týká rozvratného spiknutí, je souzeno pět členů krajně pravicové skupiny Proud Boys. Proces s Enriquem Tarriem a dalšími čtyřmi lidmi začal tento měsíc ve Washingtonu a bude nejspíš trvat několik týdnů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď