Poradce izraelského premiéra zpochybňoval Bidenovu způsobilost

foto Americký prezident Joe Biden na tiskové konferenci v Rooseveltově místnosti v Bílém domě, 28. května 2023.  

Jeruzalém - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu jmenoval svým novým mediálním poradcem konzervativního novináře, který o americkém prezidentovi Joeovi Bidenovi z Demokratické strany prohlásil, že není způsobilý vykonávat funkci. Gilad Zwick také vyjádřil souhlas s nepravdivými tvrzeními bývalého amerického republikánského prezidenta Donalda Trumpa o podvodech v americkým prezidentských volbách z roku 2020. Informoval o tom dnes izraelský deník Haarec. Zwick dnes uvedl, že tyto názory již nezastává. Agentura AP připomíná, že jeho jmenování poradcem přichází v době, kdy jsou vztahy mezi Izraelem a Spojenými státy napjaté.

Zwick v uplynulém roce pracoval pro stanici Channel 14, která je nakloněná Netanjahuovi, a dříve byl reportérem deníku Israel Hajom, který má také blízko k předsedovi vlády, píše Haarec. V posledních dvou letech novinář na svém twitterovém účtu, který získal přibližně 30.000 sledujících, kritizoval Bidena a zpochybňoval jeho schopnost vykonávat funkci.

V červenci loňského roku Zwick sdílel krátký videozáznam Bidenova projevu, který doprovodil následujícím komentářem: "Číňané, Rusové a Íránci nejsou hloupí a dobře chápou, že ve Washingtonu není žádné vedení". O rok dříve napsal, že Biden "pomalu, ale jistě ničí Ameriku", a označil ho za "nejvyššího vůdce Bidena", čímž jej přirovnal k vůdcům KLDR a Íránu. Po amerických prezidentských volbách v roce 2020 Zwick sdílel příspěvky, které naznačovaly, že podporuje Trumpova nepravdivá tvrzení o podvodech v amerických prezidentských volbách, v nichž republikánského prezidenta demokrat Biden porazil.

Netanjahuova kancelář na žádost agentury AP o komentář zatím nereagovala. Zwick se odpoledne ke kritice vyjádřil na twitteru. "Když jsem psal tweety o prezidentu Bidenovi, byl jsem soukromá osoba. Dnes tyto názory nezastávám a v úřadu předsedy vlády budu jednat zcela profesionálně," uvedl. Nejméně jeden z jeho dřívějších tweetů byl podle AP dnes smazán.

Zwickovo jmenování Netanjahuovým mediálním poradcem přitom přichází v době, kdy jsou vztahy mezi Izraelem a Spojenými státy, které jsou jeho nejbližším spojencem, napjaté, a to kvůli kontroverznímu izraelskému vládnímu návrhu justiční reformy a ultranacionalistickému charakteru současné izraelské vlády, píše AP.

Biden veřejně vyjádřil znepokojení nad plánem Netanjahuovy vlády prosadit rozsáhlou soudní reformu. V Izraeli návrh reformy vyvolal masové každotýdenní demonstrace, které pokračují, přestože bylo její prosazování pozastaveno. Podle kritiků by reforma ohrozila nezávislosti soudů a oslabila izraelskou demokracii.

Bidenova administrativa rovněž vyjádřila znepokojení nad skladbou Netanjahuovy vlády. V koalici jsou zastoupeni ultranacionalisté, kteří kdysi stáli na okraji izraelské politiky, ale nyní zastávají vysoké funkce zabývající se citlivými záležitostmi, které se týkají i Palestinců. Biden zatím Netanjahua od jeho loňského zvolení nepozval do Bílého domu, ačkoliv tomu bývá po izraelských volbách zvykem.

Netanjahu také čelí kritice, že svým vystupováním rozděluje tradičně jednotný postoj demokratů a republikánů k Izraeli. Uvádějí přitom, že naznačuje podporu republikánským kandidátům či že ve svém projevu v americkém Kongresu v roce 2015 patrně kritizoval vládu tehdejšímu prezidenta Baracka Obamy v souvislosti s jadernou dohodou mezi Íránem a světovými mocnostmi. Spojené státy za Trumpovy vlády od této dohody odstoupily.

Netanjahu naopak tvrdí, že pouto mezi Spojenými státy a Izraelem je nezlomné a jakékoliv rozpory mezi tradičními spojenci bagatelizuje, píše AP.

V květnu izraelský parlament přijal republikánského předsedu americké Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho, který se stal teprve druhým předsedou Sněmovny reprezentantů, jenž vystoupil v Knesetu, po republikánovi Newtu Gingrichovi v roce 1998.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď