Poprvé se opíjejí už dvanáctileté děti, budou kontroly prodeje

foto Prodej alkoholu - ilustrační foto.

Praha - Průměrný věk první opilosti dětí je 12 let, opakovaně opilá byla třetina patnáctiletých. Na dnešní tiskové konferenci k začínající kontrolní akci policie a dalších státních orgánů to řekla národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. Podobné kontroly v minulosti odhalily stovky mladistvých, kterým byl prodán alkohol. Česká obchodní inspekce (ČOI) může uložit až milionovou pokutu nebo zákaz činnosti.

Kontroly v barech, restauracích, ale i večerkách nebo supermarketech začnou na konci června a potrvají až do konce roku. "Nejrizikovějším obdobím jsou prázdniny, jak letní, tak podzimní," uvedl ředitel ředitelství služby pořádkové policie Martin Hrinko. Loni bylo při stejné akci odhaleno 17 podnapilých nezletilých a 250 mladistvých.

Od května 2017 může ČOI používat při kontrolách i nezletilé figuranty. Úspěšnost takových kontrol je více než padesátiprocentní. Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha bylo loni takových kontrol 519 a v 283 případech bylo zjištěno porušení zákona. "Vybíráme patnáctileté nebo šestnáctileté, kteří na první pohled nejsou dospělí," dodal. Jsou to podle něj například příbuzní inspektorů nebo se inspekci sami hlásí.

Spolu s policií a ČOI se do kontrol zapojí také celní správa a hasiči. Celníci se zaměří na hazardní hraní a vstup do prostor s herními automaty, hasiči budou kontrolovat průchodnost únikových východů, která se v minulosti ukázala jako problém. Podniky, kam se na kontroly vydat, bude tipovat místní služba kriminální policie.

"Podle studie ESPAD v letech 2015 a 2016 mezi šestnáctiletými uvedlo 42 procent, že alespoň jednou v posledním měsíci konzumovalo pět nebo více sklenic alkoholu při jedné příležitosti, zatímco 12 procent jednou týdně nebo častěji," uvedla Vedralová.

Zkušenost s opilostí mělo také jedno procento jedenáctiletých a šest procent třináctiletých. Hazardní hraní podle ní vyzkoušela přibližně čtvrtina šestnáctiletých, nečastěji si koupili los, ale hráli také karty o peníze nebo zkoušeli kurzové sázky. Podle zástupce ředitele dohledu z Generálního ředitelství Celní správy ČR Romana Havelky je stále větším problémem online hazardní hraní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 17. srpna 2019

Očekáváme v 1:00 20°C

Celá předpověď