Poplatek u antimonopolního úřadu přezkoumá Ústavní soud

foto Logo Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Brno - Návrhem na zrušení poplatkové povinnosti v řízení u antimonopolního úřadu se bude zabývat plénum Ústavního soudu, které má pravomoc škrtat v zákonech. Nevládní organizace Transparency International zaznamenala dílčí úspěch, jeden ze tříčlenných senátů, který obdržel její stížnost, se totiž rozhodl předat plénu podnět směřující proti spornému paragrafu zákona o zadávání veřejných zakázek.

Podle tříčlenného senátu nelze tvrzení Transparency International označit za zjevně neopodstatněná. Proto je třeba se návrhem věcně zabývat, stojí v usnesení dostupném v soudní databázi.

Zákon zavedl poplatek 10.000 korun v řízeních, kde chce někdo upozornit na podezřelou veřejnou zakázku. Protikorupční aktivisté úpravu kritizují. Podle ředitele Transparency International Davida Ondráčky je poplatek za podnět hloupost, navíc částka 10.000 korun je nepřiměřená a brání tomu, aby lidé podněty antimonopolnímu úřadu posílali.

Transparency International v jednom konkrétním řízení poplatek nezaplatila, úřad se jejím podnětem nezabýval a organizace podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Soud ji zamítl s vysvětlením, že úřad jednal podle zákona a že poplatek spojený s podáním podnětu nemá protiústavní charakter. Stejný názor zaujal Nejvyšší správní soud.

Na ústavní soudce se už v minulosti obrátilo občanské sdružení Oživení. Soud návrh odmítl z procesních důvodů, spolek nezvolil správný typ žaloby. Ústavností poplatku se tak soud zatím blíže nezabýval.

Poplatek má zabránit zneužívání podnětů k zahájení správního řízení. V zákoně se objevil z iniciativy poslanců. Norma konkrétně říká, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vybere poplatek 10.000 korun za každou veřejnou zakázku, u které pisatel podnětu spatřuje pochybení. Jestliže poplatek nezaplatí současně s podáním podnětu, úřad jej nemusí vyřizovat.

Ke kritikům poplatku patří také ombudsmanka Anna Šabatová. Zatímco v roce 2016, ještě před zavedením poplatku, antimonopolní úřad obdržel 1305 podnětů k veřejným zakázkám, v roce 2017 to bylo pouze 93 zaplacených podnětů, uvedla loni v létě Šabatová. Dodala, že tak dochází k faktickému snížení kontroly veřejných zakázek. Vláda ale žádosti Šabatové o zrušení poplatku nevyhověla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 19. září 2019

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď