Provoz na D2 u Břeclavi a D1 u Vyškova byl obnoven

foto Nad jihem Moravy se 24. června 2021 vpodvečer přehnala silná bouře doprovázená krupobitím a podle meteorologů s největší pravděpodobností i tornádem. Na snímku je převrácený kamion na dálnici D2 poblíž Břeclavi.

Břeclav - Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS dokončil po 13:00 odklízení spadlých vodičů po tornádu z dálnice D2 u Břeclavi. Provoz na dálnici byl obnoven, sdělila ČTK mluvčí firmy Hana Klímová. Vodiče spadly dnes v noci po zhroucení osmi stožárů přeshraničního vedení vlivem extrémních meteorologických podmínek, připomněla. Na jižní Moravě řádilo tornádo.

"Spadlá lana vedení V497 byla z dálnice D2 u Břeclavi odklizena dnes krátce po 13:00. Energetici na řešení situace intenzivně pracovali od časného rána, kdy těžká technika na místě zahájila kotvení okolních stožárů. Následně technici začali pracovat na odklízení spadlých vodičů," uvedla Klímová.

Společnost podle ní nyní řeší možnosti zprovoznění vedení V497 včetně varianty výstavby náhradní přenosové trasy. "Ta by si vyžádala zhruba dva až tři týdny. Opětovné uvedení linky do provozu v plném rozsahu očekává provozovatel přenosové soustavy v rozmezí několika měsíců. Bezpečný provoz přenosové soustavy dočasné odstavení linky V497 neohrozí. V lokalitě jsou k dispozici další dvě vedení 400 kV (kilovoltů) a 220 kV," dodala Klímová.

Zpravodajka ČTK, která je na místě, po poledni uvedla, že na křížení dálnice D2 a silnice I/55 u Břeclavi stojí dlouhé kolony především kamionů. Jejich řidiči podle ní v některých případech kabiny vozů opustili a postávají na silnici. Osobní auta, pokud nestojí, tak jedou velmi pomalu. Spatřit lze podle ní i řidiče naštvaně diskutující s policisty. Policie řídí dopravu v odbočení na obec Hrušky, která patří k nejpostiženějším.

Vedení s označením V497 vede z obce Sokolnice v okrese Brno-venkov do slovenské Stupavy. Do provozu bylo uvedeno v roce 1986.

D1 u Vyškova byla do odpoledne uzavřená, bouřka poškodila vedení vysokého napětí

Škody na vedení vysokého napětí po čtvrtečních bouřích komplikovaly dnes provoz na dálničním křížení D1 a D46 u Vyškova. Ráno po 9:00 Ředitelství silnic a dálnic informovalo o uzavření křížení dálnic. Provoz byl obnoven po 16:00, informoval na twitteru ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

"Dobrá práce energetiků a ŘSD. Před pár minutami byl provoz na D46 ve směru z D1 na D46 od Brna na Olomouc obnoven bez omezení. Všechny dálnice jsou tak průjezdné," uvedl ministr. Uzavřená byla dnes i dálnice D2 u Břeclavi kvůli odklízení spadlých vodičů po tornádu. Provoz se na ni vrátil po 13:00

Dálnice D1 byla ráno u Vyškova na 230. kilometru v obou směrech uzavřená. "Je nutné snést poškozené vedení, hrozí jejich spadnutí na dálnici a ohrožení provozu," uvedl Havlíček. Po 9:00 ŘSD informovalo o uzavření křížení dálnic D1 a D46. Odklon dopravy ve směru na Prahu byl na exitu 230 a ve směru na Ostravu na exitu 226. Příčinou problému byl podle dostupných informací poškozený sloup vysokého napětí za protihlukovou stěnou přilehající ke komunikaci D46.

Kolem Vyškova jsou potíže také na železnici. Vlaky mezi Vyškovem a Brnem nabírají zpoždění 20 až 40 minut, některé i více. Příčinou je podle webu Českých drah porucha zabezpečovacího zařízení. Správa železnic pracuje na odstranění poruchy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 5. srpna 2021

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď