Polský znovuzvolený prezident Duda složil slib

foto Polský prezident Andrzej Duda skládá slib. Vpravo je jeho manželka Agata Kornhauserová-Dudová.

Varšava - Polský konzervativní prezident Andrzej Duda, který minulý měsíc zvítězil ve druhém kole voleb hlavy státu, dnes před zákonodárci složil přísahu. Duda, který je blízkým spojencem vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost, se tak ujal druhého mandátu. Většina opozičních zákonodárců a někteří bývalí polští vůdci se společného zasedání Sejmu a Senátu na protest nezúčastnili, uvedla agentura AP. Podle opozice volby nebyly svobodné a spravedlivé.

Andrzej Duda těsně porazil varšavského primátora Rafala Trzaskowského z Občanské koalice. Ve druhém kole 12. července získal Duda 51,03 procenta hlasů a Trzaskowski 48,97 procenta.

Volební štáb Trzaskowského si stěžoval na chování veřejnoprávní Polské televize, která podle něj za veřejné peníze připravovala volební materiály pro Dudu. Poukazoval také na to, že členové vlády se zapojili do volební kampaně v Dudův prospěch. Tento týden polský nejvyšší soud ale potvrdil, že prezidentské volby jsou platné.

Duda ve svém dnešním projevu prohlásil, že "demokracie je v současné době v Polsku silnější než kdy dřív", a slíbil spolupracovat se všemi politickými stranami a skupinami. Zároveň zdůraznil klíčovou roli (tradiční) rodiny ve společnosti a nutnost ji chránit. Duda je známý svými konzervativními názory a výroky namířenými proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT).

Polský prezident Andrzej Duda při svém projevu v parlamentu. Někteří levicoví poslanci a poslankyně dnes přišli na ceremoniál oblečení v duhových barvách a rozvinuli duhovou vlajku, čímž očividně dali najevo svou podporu komunitě LGBT. Duda nedávno kupříkladu řekl, že hnutí za práva lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob představuje možná větší nebezpečí než komunistická ideologie. "Ten snímek přejde do dějin," napsala jedna z poslankyň k záběru, zachycujícího Dudu před zákonodárci v rouškách barvě duhy, které představovaly "gesto solidarity se všemi pronásledovanými, pohrdanými a znevažovanými jako horší druh".

Kancelář Sejmu podle ní o hodinu později fotografii odstranila ze své stránky. "Připomínáme Andrzeji Dudovi, že boj za lidská práva nikoho neuráží a že polský prezident je povinen starat se o blaho všech občanek a občanů," dodala další poslankyně. Duhové barvy se nelíbily poslancům z vládní strany, kteří kritizovali "šaškování" a "provokování" levice.

Kvůli pandemii covidu-19 panovala na dnešním zasedání poslanců a senátorů přísná hygienická pravidla. Všichni v jednacím sále Sejmu, dolní komory parlamentu, měli nasazenou roušku. Mnozí měli i rukavice. Několik zákonodárců v posledních dnech oznámilo, že se nakazilo koronavirem. Duda přísahu skládal v roušce, následný projev ale pronesl bez ní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď