Polská PGNiG varuje před možnou krizí na evropském trhu s plynem

foto Plynovod, kompresorová stanice - ilustrační foto.

Varšava - Polská státní plynárenská společnost PGNiG varovala před možnou krizí v zásobování evropského trhu s plynem v důsledku nejistoty kolem ruských dodávek přes Ukrajinu. Informuje o tom agentura Reuters. Současná dohoda mezi Moskvou a Kyjevem o tranzitu plynu vyprší na konci letošního roku.

Evropská unie se snaží přimět Rusko a Ukrajinu, aby do konce roku uzavřely dohodu novou. Té však stále stojí v cestě řada překážek, včetně proruského povstání na východě Ukrajiny a právních sporů ruské plynárenské společnosti Gazprom s ukrajinskou firmou Naftogaz.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

"Evropa se připravuje na krizi. Nevíme, co se 1. ledna stane, ale budeme připraveni," uvedl náměstek šéfa PGNiG Maciej Wozniak.

PGNiG předpokládá, že její zásoby plynu budou na začátku ledna činit 2,72 miliardy krychlových metrů, což bude o 0,56 miliardy více než před rokem. Firma se navíc už delší dobu snaží snížit svou závislost na Rusku pomocí dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) z jiných zemí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď