Polívka s Lasicou v Brně ztvární dva staré, sebestředné herce

foto Zleva Milan Sedláček, Bolek Polívka a Gabriela Štefanová při zkoušce inscenace Klíště 6. května 2019 v brněnském Divadle Bolka Polívky. Představení v režii Bolka Polívky bude mít premiéru 10. května.

Brno - Dva staré, sebestředné herce, které spojují vzpomínky a rozděluje dávná křivda, ztvární Boleslav Polívka a Milan Lasica v nové inscenaci Klíště. Polívka, který letos oslaví 70. narozeniny, je autorem scénáře i režisérem představení. Premiéra bude 10. května v Polívkově brněnském divadle.

Fotogalerie

Dějištěm hry je divadelní klub, jehož předobrazem je proslulý bar Poslední leč na Jakubském náměstí. Oba herci - jeden slavný, druhý méně úspěšný - se tam potkávají při přípravě dvou různých her. Jeden má na sobě kostým Dona Juana, druhý Casanovy. Střetnou se tak dvě monstra, řekl novinářům Polívka.

Zleva Milan Lasica a Petr Halberstadt při zkoušce inscenace Klíště 6. května 2019 v brněnském Divadle Bolka Polívky. Představení v režii Bolka Polívky bude mít premiéru 10. května. Ženský prvek vnáší do inscenace postava, kterou ztvární Gabriela Štefanová v alternaci s Kamilou Valůškovou. Oba herečtí bardi si na ženě mnoha tváří poměřují své svůdcovské schopnosti - ovšem spíše ze zvyku. Otázkou, která se prolíná celým dějem, je to, zda oba "staří kohouti" žijí podzim života, anebo jaro smrti. V dalších rolích se představí Petr Halberstadt a Milan Sedláček.

Zleva Milan Lasica a Bolek Polívka při zkoušce inscenace Klíště 6. května 2019 v brněnském Divadle Bolka Polívky. Představení v režii Bolka Polívky bude mít premiéru 10. května. Devětasedmdesátiletý Lasica už s Polívkou hrál v inscenacích Garderobiér a Mínus dva. Teprve třetí spolupráce je ale založená na Polívkově autorském textu. Podle Lasici to byla nabídka, kterou nelze odmítnout.

"Je to pro mě návrat ke komické dvojici, k partnerství, tam se cítím nejlépe," uvedl Lasica, jehož dlouholetý jevištní partner Július Satinský zemřel v roce 2002. Polívka letos přišel o souputníka Jiřího Pechu. V inscenaci se proto "mezi řádky" také vzpomíná na nejmenovaného nepřítomného kolegu. Pro Lasicu to může být Satinský, pro Polívku Pecha.

Herci Boleslav Polívka (vlevo) a Milan Lasica vystoupili 6. května 2019 v Brně na tiskové konferenci k inscenaci Klíště. Premiéru hry uvede Divadlo Bolka Polívky 10. května. Lasica ztvární slovenského divadelníka žijícího v Česku, proto na scéně nemluví perfektní češtinou. "Zvolil jsem babišovskou češtinu," uvedl Lasica s odkazem na českého premiéra slovenského původu Andreje Babiše.

K názvu hry a motivu klíštěte inspirovala Polívku prodělaná borelióza, nemoc přenášená právě roztočem sajícím krev. "Musím se klíšťatům trochu pomstít," řekl Polívka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 17. září 2019

Očekáváme v 15:00 18°C

Celá předpověď