Politico: Kongresový výbor bude hlasovat o doporučení na obvinění Trumpa

foto Bývalý americký prezident Donald Trump.

Washington - Americký kongresový výbor vyšetřující nepokoje v budově Kapitolu 6. ledna 2021 bude v pondělí hlasovat, zda doporučí ministerstvu spravedlnosti obvinit bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa z nejméně tří trestných činů. Píše to server Politico s odvoláním na dva zdroje obeznámené s vyšetřováním.

Mezi obviněními, která by výbor mohl ministerstvu navrhnout, je vzpoura, maření úředního řízení a spiknutí proti vládě Spojených států, uvádí Politico s dodatkem, že není jasné, zda návrhů na obvinění bude víc než tyto tři.

Stoupenci exprezidenta Trumpa vtrhli do budovy Kapitolu 6. ledna 2021, necelé dva měsíce poté, co Trump prohrál v prezidentských volbách proti současnému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Výsledek voleb nicméně odmítl uznat a tento postoj převzali i jeho stoupenci.

Trumpovi příznivci do Kapitolu vtrhli ve chvíli, kdy se zákonodárci sešli, aby potvrdili výsledky voleb a Bidena uznali prezidentem. Přímo při útoku na Kongres či nedlouho po něm přišlo o život devět lidí. Trump těsně před útokem například na shromáždění své příznivce vyzval, aby "bojovali jako o život".

Policisté bránící budovu, z nichž desítky utrpěly vážná zranění, se stali terčem hněvu davu, který je v některých případech bil tyčemi, tahal je po schodech nebo po nich šlapal. Někteří utrpěli zranění mozku a budou mít celoživotní následky.

Devítičlenný kongresový výbor s demokratickým předsedou Benniem Thompsonem svoji činnost ukončí nejpozději v lednu, kdy se Kongres poprvé po listopadových volbách sejde v nové sestavě, v níž budou mít převahu republikáni, kteří odmítají další parlamentní vyšetřování události.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 9:00 18°C

Celá předpověď