Policisté zadrželi osm lidí kvůli městským bytům v Brně

foto Policie - ilustrační foto.

Brno - Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo dnes ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Zásah by se měl týkat přidělování bytů na radnici Brno-střed. ČTK to řekla předsedkyně kontrolního výboru Monika Lukášová Spilková, která na nesrovnalosti při přidělování bytů upozorňovala. Podle webu Aktualne.cz policisté zasahují u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

"Policejní orgán nyní na několika místech provádí jednotlivé úkony trestního řízení. Domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor jsou prováděny na základě konkrétních soudních příkazů. Se souhlasem dozorové státní zástupkyně bylo z důvodu existence vazebních důvodů k tomuto okamžiku zadrženo osm osob," uvádí státní zastupitelství. Státní zástupkyně si vyhradila poskytování informací v této věci. „Já mohu pouze sdělit, že náš útvar provádí úkony trestního řízení, nicméně podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Olomouci,“ řekl dnes ČTK mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Policisté vedou pod dozorem státní zástupkyně trestní řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu účasti na organizované zločinecké skupině, zvlášť závažného zločinu přijetí úplatku spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny a dále ze spáchání zločinu zneužití pravomoci úřední osoby.

Lukášová Spilková uvedla, že jako předsedkyně kontrolního výboru dlouhodobě na nesrovnalosti při přidělování městských bytů upozorňovala. "Nejen na nakládání při přidělení, ale také na podivné směny, podnajímání bytů a tak dále. Chodily i podněty od občanů, kteří si všimli podivných věcí," řekla Lukášová Spilková.

"Na radnici Brno-střed policie nezasahuje, zaměstnanci, úředníci jsou v práci, fungujeme běžným provozem,“ řekla ČTK mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Aktualne.cz uvedlo, že policisté zasahují u Blažkova známého Otakara Bradáče, který byl ministrovým někdejším obchodním partnerem a také advokátním koncipientem. Z jeho bytu v centru Brna policisté podle webu vynášeli věci do přistavených automobilů. V zářijových volbách Bradáč obhájil mandát zastupitele Brna-středu, přičemž v končícím volebním období vede na stejné radnici bytovou a dislokační komisi, které rozhodují o tom, komu radnice přidělí byty.

Policisté v posledních letech zasahovali v Brně několikrát v souvislosti s možným kupčením s byty a braním úplatků. Odhalili organizovanou zločineckou skupinu, v níž figurovali místní politici z hnutí ANO, úředníci a podnikatelé. Jednalo se o kauzu s názvem Stoka, v níž šlo o ovlivňování veřejných zakázek na radnici městské části Brno-střed. Tresty padly letos v květnu. Nejvyšší trest 9,5 roku vězení dostal bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula. Soud v kauze rozdal tresty dalším osmi lidem a dvěma firmám.

Fiala: Pokud se kauza v Brně bude týkat politiků ODS, budeme to řešit

Premiér a předseda ODS Petr Fiala nemá bližší informace o dnešním zásahu policie v Brně. Řekl to dnes novinářům. Fiala uvedl, že pokud se prokáže, že se kauza týká politiků ODS, bude to strana řešit.

Fiala se nechtěl ke kauze příliš vyjadřovat. "Nemám žádné bližší informace než ty, které jsou v médiích. Na základě toho se to těžko komentuje. Předpokládám, že další vyjádření státního zástupce do toho vnese jasno. Je potřeba, aby všechny korupční aféry nebo podezření z korupce byly důkladně vyšetřeny a tady platí padni komu padni," řekl Fiala.

Podle něj je potřeba počkat na další informace. "Pokud se ukáže, že se to týká našich politiků, budeme to řešit. Myslím, že jsme ukázali, že jsme schopní reagovat velmi rychle a eticky. V tom se lišíme od hnutí ANO, jehož předseda (Andrej Babiš) stojí před soudem," připomněl Fiala kauzu Čapí hnízdo.

Vaňkovou ani Kerndla policie nekontaktovala

Primátorka Brna Markéta Vaňková ani její náměstek Robert Kerndl (oba ODS) nemají žádné bližší informace k zásahu policie. Oba dnes ČTK řekli, že je policie nekontaktovala. Mluvčí ministerstva Vladimír Řepka dnes v prohlášení uvedl, že podle dostupných informací se zásah policie netýká Blažka, Vaňkové ani Kerndla.

ODS nyní vyhrála se společnou kandidátkou TOP 09 volby v Brně a jedná o složení koalice. Ohledně kauzy Vaňková s Kerndlem uvedli, že vědí pouze informace z médií. "Nikdo nás nekontaktoval a nemůžeme se k tomu vyjadřovat, když nevíme, co se děje," uvedli shodně.

Kvůli kauze vydalo prohlášení ministerstvo spravedlnosti prostřednictvím mluvčího Řepky. "Upřesňujeme, že ministr spravedlnosti Pavel Blažek, resp. primátorka Brna Markéta Vaňková a její náměstek Robert Kerndl nebyli kontaktováni Policií ČR a podle dostupných informaci se jich dnešní zásah NCOZ vůbec netýká," uvedl Řepka.

Doplnil, že zmiňovaný Bradáč není ani nebyl Blažkovým obchodním partnerem ani nepůsobil s Blažkem v žádné společnosti. Aktualne.cz uvedlo, že byl Bradáč Blažkovým někdejším obchodním partnerem a advokátním koncipientem. "Jeho koncipientem byl od 1. 12. 2000 do 30. 9. 2001, tedy před více než dvaceti lety," dodal Řepka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 3. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď