Policisté vynášeli v případu Vidkun informace v devíti kauzách

foto Krajský soud v Olomouci začal 18. února 2020 projednávat korupční kauzu Vidkun, v níž jsou čtyři obžalovaní včetně dvou tehdy vysoce postavených policistů či bývalého hejtmana. Na snímku bývalý olomoucký hejtman z ČSSD Jiří Rozbořil (druhý zleva), jeho obhájce Petr Konečný (vlevo), bývalý krajský policejní náměstek Karel Kadlec (třetí zleva) a někdejší šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj (vpravo).

Olomouc - Olomoucký krajský soud dnes otevřel korupční kauzu Vidkun. Obžalobě v ní čelí dva tehdejší policisté, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Případ podle žalobce odkrývá korupční vztahy mezi policií, podnikateli a politiky. Kyselý podle něj v letech 2014 až 2015 soustavně získával od policie cenné informace z trestních spisů, kterých poté využíval a dával pokyny, jak má policie jednat. Dohromady šlo o devět kauz, některé se týkaly tehdejšího hejtmana. Obžalovaní vinu popírají, Kyselý se z jednání omluvil.

Spis podle žalobce Miroslava Stokláska postihuje období minimálně od 29. července 2014 do 13. října 2015. "Kyselý v Olomouci a na dalších místech ČR od náměstka ředitele krajského ředitelství Kadlece soustavně, pravidelně a dlouhodobě vyžadoval a neoprávněně si nechal sdělovat konkrétní informace z trestních řízení, které nebyly přístupné osobám stojícím mimo tato trestní řízení, ačkoliv věděl, že na sdělení takových informací nemá nárok a že Karel Kadlec tím vědomě porušuje své zákonné povinnosti," uvedl žalobce.

Kyselý tyto informace využíval podle žalobce ve svůj pospěch nebo ve prospěch spřízněných osob, mezi které patřil tehdejší hejtman Rozbořil, nebo je využíval v neprospěch jiných. Podle žalobce navíc na základě sdělených informací instruoval Kadlece, jaké další kroky mají policisté v určitých kauzách učinit. "V důsledku toho v Olomouckém kraji prostřednictvím Kadlece a Petrůje záměrně ohrožoval a mařil cíle trestních řízení," doplnil Stoklásek. Podle žalobce z trestních řízení nejen unikaly neveřejné informace, ale v některých případech to vedlo i k maření úkonů v trestních řízení.

Tehdejší náměstek Kadlec podle žalobce informace získával nejen od tehdejšího šéfa krajské hospodářské kriminálky Radka Petrůje, ale na základě svých vztahů také z trestních řízení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) či z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. "Jednal s vědomím, že Kyselý využije tyto informace k posílení svého vlivu a předá dle vlastní úvahy dalším osobám s významným politickým či ekonomickým vlivem v Olomouckém kraji, a to zejména Ivanu Langerovi, Jiřímu Rozbořilovi či Martinu Majorovi, aby se odvděčil za to, že nebyl odvolán ze své funkce a aby si ji i do budoucna prostřednictvím Ivana Kyselého, Jiřího Rozbořila a Ivana Langera zajistil," uvedl žalobce.

Podle žalobce policisté vynášeli informace k devíti trestním kauzám. V některých z nich, jako byl případ stavby jezdeckého areálu či kauza olomouckého akvaparku, se informace dotýkaly i tehdejšího hejtmana. V případě jezdeckého areálu mu Kadlec vynesl informace ze spisu a Rozbořil mu za to údajně slíbil ekonomickou výhodu, uvedl žalobce. U akvaparku měli policisté na pokyn Kyselého chránit naopak osobu hejtmana. V tomto případě také poskytli informace prvnímu náměstkovi primátora Martinu Majorovi (ODS), který byl členem dozorčí rady, jak si ochránit majetek.

Žalobce četl obžalobu zhruba hodinu, dnes a v dalších dnech se ke slovu postupně dostanou obžalovaní. Rozbořil je obžalován z podplácení, Petrůj a Kadlec ze zneužití pravomocí. Kadlec navíc i z přijetí úplatku. Podnikatel Ivan Kyselý je obžalovaný z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Z jednání se omluvil kvůli hospitalizaci, žádal, aby začalo v jeho nepřítomnosti. Muži po celou dobu svou vinu popírají.

Bývalý náměstek Kadlec vynášení informací popřel

Bývalý náměstek olomouckého krajského policejního ředitele Karel Kadlec dnes u soudu popřel, že by v kauze Vidkun dlouhodobě vynášel informace z trestních spisů vlivnému podnikateli Ivanu Kyselému, jak mu klade za vinu žalobce. Nikdy podle svých slov nevyzradil nic, co by mohlo vyšetřování ovlivnit. Cenné informace mu naopak podle něj předával Kyselý, kterého označil jako svého dlouholetého kamaráda. Podle žalobce předával Kadlec Kyselému informace z devíti trestních kauz a nechal se instruovat, jak má policie v těchto případech konat.

"Nikdy jsem žádné informace nevyužil ke prospěchu svému nebo třetí osoby a nikdy jsem v souvislosti s výkonem svého povolání nepřijal žádný dar, natož úplatek. Byl jsem policistou 20 let. Vždy jsem dbal na to, aby každá trestní věc byla nestranně posouzena. Nikdy jsem nevyzradil nic relevantního, co by mohlo vyšetřování ovlivnit," uvedl Kadlec. Kauzu Vidkun označil za vykonstruovanou.

Údajně vyzrazené informace podle Kadlece nebyly žádnými tajnými informacemi, šlo prý o informace veřejně známé nebo medializované. U soudu se hájil tím, že to byl naopak on, kdo se snažil získat informace, které jako policista potřeboval. "Ivan Kyselý byl a je můj kamarád. Znám ho čtvrt století. Pohyboval se ve vysoce zájmovém prostředí, ke kterému se logicky vztahovala má práce. Nebyl důvod kvůli tomu rezignovat na práci policisty nebo na naše kamarádství. Byla to citlivá situace a nebylo to vždy jednoduché, vždy jsem však vnímal, že tyto dvě roviny jde skloubit," uvedl.

Nepopřel, že se s vlivným podnikatelem Kyselým scházel, podle Kadlece to však byl naopak podnikatel, kdo mu přinesl velké množství cenných informací. "Pokud by mezi námi nebyl přátelský vztah, tyto informace bych nikdy nezískal," podotkl. Soudu také řekl, že v konverzaci s Kyselým naopak záměrně využíval i nepravdivé či zkreslené informace. "Kyselý mě nikdy ničím neúkoloval a já jsem nikdy neplnil žádné jeho instrukce," řekl Kadlec. Do podobné role dosadil i obžalovaného bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), i on mu prý naopak dodal potřebné informace.

Vinu popřel i Rozbořil a Petrůj, pokračuje se ve středu 

Vinu v korupční kauze Vidkun, která podle žalobců odkrývá nadstandardní vazby mezi policisty, podnikateli a politiky, popřel dnes i tehdejší šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Společně s bývalým náměstkem krajského policejního ředitele Karla Kadlece všichni obžalovaní odmítli, že by vynášeli, případně získávali informace ze spisů. Soud případ odročil na středu, kdy má dokončit výpověď Rozbořil. Chybět bude z obžalovaných tedy jen výpověď vlivného podnikatele Ivana Kyselého. Je nemocen.

Petrůj, který podle žalobce dodával Kadlecovi záměrně informace ze spisů, obžalobu popřel. Uvedl, že Kadlece o své práci informoval pravidelně, stejně jako jeho kolegové. Podle něj je nesmysl, že by měl povědomí o tom, že Kadlec tyto informace bude předávat podnikateli Kyselému, jak tvrdí žalobce. "Reflektoval jsem jeho rozkazy a nikdy jsem nezaznamenal, že by to bylo proti průběhu trestního řízení," uvedl Petrůj.

Případ postavili žalobci především na více než rok trvajících odposleších, monitorovali i schůzky aktérů. Zaznamenali například i to, jak Kadlec s Petrůjem na balkoně šeptají o kauze týkající se dotací jezdeckého areálu v Lazcích, kvůli které je v kauze obžalován i bývalý hejtman Rozbořil. Petrůj se však hájil tím, že tak mluvili záměrně, aby je ostatní z kanceláří neslyšeli. "Nemusí vědět všichni okolo, že Kadlec jde na schůzku s Rozbořilem," podotkl Petrůj.

Rozbořil odmítl, že by Kadlece požádal, aby na kauzu týkající se vyšetřování kolem jezdeckého areálu, která jej osobně zajímala, dohlédl. "Tam nešlo o to, aby to ovlivňoval. Suše jsem mu řekl, že je tam problém a že se to zdržuje," hájil se Rozbořil. Kadlec tvrdil, že mu naopak Rozbořil měl dát k případu cenné informace, to byl prý i důvod jejich společné schůzky, na které podle odposlechů padla věta o ekonomickch výhodách pro Kadlece.

Soudce Martin Lýsek má v plánu vyslechnout tento týden obžalované a provést listinné důkazy. ČTK dnes řekl, že bude pokračovat i bez výslechu Kyselého, který se omluvil kvůli hospitalizaci. "V březnu jsou voláni všichni svědci, kteří jsou v obžalobě navrženi. Květnový termín je vyhrazen na další dokazování," uvedl soudce. Svědci jsou předvoláni na tři týdny, jsou jich přes tři desítky. Navržen byl jako svědek i bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer, soud tento návrh akceptoval, uvedl Lýsek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 5. dubna 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď