Policisté po zápase s Anglií zadrželi jednoho českého fanouška

foto Pražští policisté i s kolegy z Anglie dohlíželi 11. října 2019 v Praze na bezpečnost zápasu kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy mezi ČR a Anglií. Snímek je ze Staroměstského náměstí.

Praha - Policisté po pátečním zápase české fotbalové reprezentace s Anglií v pražském Edenu zadrželi na Vinohradech dvacetiletého českého fanouška, který na ně zaútočil pěstmi. Mladý muž je stíhaný pro trestný čin násilí proti úřední osobě, hrozí muž až čtyřleté vězení, informoval dnes na webu mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ještě před večerním utkáním řešili policisté dva vážnější incidenty v restauracích v centru Prahy, při nichž zadrželi celkem 31 lidí, z toho 14 cizinců.

"Vzhledem k tomu, že angličtí příznivci zůstávají v Praze i v noci na neděli, bude pražská policie v pohotovosti a v ulicích budou přítomny stovky policistů, kriminalistů a těžkooděnců," uvedl mluvčí.

Už večer před zápasem policisté v centru Prahy zadrželi ve dvou restauracích třicítku fotbalových výtržníků. První konflikt se stal ve Veleslavínově ulici, kde do restaurace vběhlo několik maskovaných mužů, kteří zaútočili na hosty i za použití pyrotechniky, poškodili přitom zařízení restaurace, uvedl Daněk. "Pak se dali výtržníci na útěk, nicméně je policisté vzápětí dopadli a 17 z nich zadrželi. Všichni skončili na policejním oddělení pro podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví a poškození cizí věci," uvedl mluvčí. Po výslechu byli všichni propuštěni, nyní bude pokračovat standardní trestní řízení.

Druhý incident se stal v Týnské ulici, kde před restaurací dělali podle policie angličtí příznivci výtržnosti a ani přes opakované výzvy se neuklidnili. Navíc po policistech začali házet láhve, proto zakročili těžkooděnci ze speciální pořádkové jednotky. Policisté poté zajistili 14 lidí, kteří skončili na cizinecké policii pro podezření ze spáchání přestupku.

Po skončení zápasu, v němž čeští fotbalisté zvítězili, policisté ve spolupráci s kriminalisty z protiextremistického oddělení pražské policie zkontrolovali na Vinohradech asi stovku rizikových chuligánů. "Jednalo se převážně o příznivce pražských fotbalových klubů. Tito muži měli podle všeho namířeno do centra metropole, aby vyvolávali konflikty s anglickými fanoušky, což podtrhuje fakt, že u sebe měli například kukly a bojové rukavice," uvedl Daněk. Při kontrole jeden z fanoušků zaútočil na policisty pěstmi. Byl zadržen a obviněn z útoku na úřední osobu. "Díky odhalení této skupiny a ztotožnění všech lidí z ní policisté překazili jejich plány, a i díky tomu proběhla noc na sobotu v centru Prahy bez problémů," dodal.

Na bezpečnost v Praze během kvalifikačního utkání o postup na mistrovství Evropy 2020 mezi Českem a Anglií dohlížely stovky policistů z pořádkové, kriminální, dopravní a cizinecké služby, policisté z antikonfliktního týmu i pražští strážníci. Pomáhalo jim 11 kolegů z Anglie, kde panovaly obavy z možných násilností jejich nechvalně známých radikálních fanoušků. Britská policie dokonce neúspěšně žádala evropskou fotbalovou asociaci UEFA o odložení kvalifikačního zápasu v Edenu na jiný den než pátek večer, kdy podle dosavadních zkušeností dělají chuligáni největší problémy. Například loni při přípravě proti Nizozemsku zadržela v Amsterodamu policie víc než 100 anglických rowdies.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je sobota 30. května 2020

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď