Policisté kontrolují na D8 auta kvůli nelegální migraci

foto Celníci kontrolují 18. listopadu 2020 na odpočívadle čerpací stanice na 45. km D8 ve směru na Německo u Siřejovic na Litoměřicku kamion. Policisté s celníky dnes kontrolují na dálnici D8 na Litoměřicku vozidla kvůli nelegální migraci. Zatím našli jednoho cizince, který neměl požadovaný negativní test na covid-19. Policisté ho zajistili a zahájí s ním správní řízení o vyhoštění. Za uplynulých deset měsíců zaznamenali v kraji 465 cizinců, kteří byli na území České republiky nelegálně. Ve 22 případech šlo o nelegální tranzit přes české území.

Siřejovice (Litoměřicko) - Policisté s celníky dnes kvůli nelegální migraci kontrolují na dálnici D8 na Litoměřicku auta. Zatím našli jednoho cizince, který neměl požadovaný negativní test na covid-19. Policisté ho zajistili a zahájí s ním správní řízení o vyhoštění. Za uplynulých deset měsíců zaznamenali v kraji 465 cizinců, kteří byli na území České republiky nelegálně. Ve 22 případech šlo o nelegální tranzit přes české území. ČTK to řekl Pavel Češka, vedoucí odboru cizinecké policie Ústeckého kraje.

Počet cizinců projíždějících přes území ČR se podle něj oproti minulému roku snížil o 56 procent. "Bylo to způsobeno opatřeními, která byla zavedena již na jaře, to jsou kontroly na státních hranicích," řekl Češka.

Policisté dnes používali mobilní přístroj, který umí odhalit například falešné cestovní doklady. Porovná data z předloženého cestovního dokladu s databází schengenského prostoru.

Na území celé České republiky odhalila policie za prvních deset měsíců letošního roku 5300 migrantů, kteří byli v zemi nelegálně. Oproti loňsku jde o nárůst zhruba o deset procent. "Ústí nad Labem je zrovna trasa, která je příhodná pro tranzitní migraci, to je takzvaná vrchní cesta," řekl dnes ČTK a Českému rozhlasu ředitel cizinecké policie Milan Majer. Přes Ústecký kraj vede hlavní migrační trasa směrem do Německa, další vede přes Prahu a Jihomoravský kraj.

V poslední době počet běženců, kteří projíždějí přes ČR nelegálně, vzrostl. Například v neděli strážníci městské policie v ústecké části Předlice našli v nákladním prostoru kamionu osm běženců údajně z Afghánistánu. "Ono to hodně souvisí s počasím, protože jak se blíží zima, tak migranti na cestě, kteří se snaží dostat do cílové země, využívají posledních možných dnů a vydávají se na cestu," řekl dnes novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 4. prosince 2020

Očekáváme v 7:00 1°C

Celá předpověď