Policisté a hasiči nadále pátrají po příčině požáru v Loukově

foto Pohled z 11. září 2018 do areálu společnosti Čepro v Loukově na Kroměřížsku na ohořelé autocisterny a poškozené zařízení, které odpoledne 10. září 2018 zachvátil požár po výbuchu a požáru jedné z cisteren. Příčina vzniku rozsáhlého požáru zatím není známa, odhadovaná škoda se pohybuje mezi 50 až 70 miliony korun.

Loukov (Kroměřížsko) - Vyšetřovatelé policie a hasičů nadále pátrají po příčině vzniku požáru v areálu společnosti Čepro v Loukově na Kroměřížsku. ČTK to dnes odpoledne řekli mluvčí krajské policie Petr Jaroš a mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Ohledávání místa požáru začalo dnes kolem 10:00, vyšetřovatelé mají k dispozici i záběry z kamer uvnitř areálu, které vyhodnocují. Odhadovaná škoda způsobená požárem a výbuchy se pohybuje mezi 50 až 70 miliony korun.

"Nepředpokládám, že bychom výsledky vyšetřování znali už dnes. Dokud bude potřeba, budeme místo nadále zajišťovat a střežit areál," uvedl Jaroš. Podle Javoříkové je nutné ohledat rozlehlý prostor.

Mluvčí Čepra Lenka Svobodová dnes ČTK řekla, že v areálu jsou stále vyšetřovatelé a hasiči. Výdej pohonných hmot zákazníkům je podle ní v Loukově pozastaven. "Máme další tři sklady na Moravě a jeden na Vysočině, kde bude probíhat nouzový výdej. Budeme se snažit najít co nejrychleji nějaké nouzové řešení, abychom mohli vydávat i v Loukově," uvedla Svobodová. Zákazníci nyní musejí využívat sklady v Sedlnicích na Novojičínsku, Kloboukách u Brna na Břeclavsku a Střelicích v okrese Brno - venkov, případně areál Šlapanov na Havlíčkobrodsku.

Složky integrovaného záchranného systému vyjížděly do Loukova, kde Čepro skladuje pohonné hmoty, v pondělí po 16:00. V areálu se vznítila autocisterna, od ní chytily podle předsedy představenstva Čepra Jana Duspěvy další tři, přičemž dvě z nich vybuchly. Oheň zasáhl i výdejní lávku pohonných hmot, na které vznikly zřejmě největší škody. Řidič jedné z cisteren utrpěl středně těžké zranění. Na místě zasahovalo 23 policistů a téměř 150 hasičů ze Zlínského a Olomouckého kraje, vyhořely tisíce litrů pohonných hmot. Nádrže na skladování paliva nebyly ohroženy.

Státní firma Čepro, která také spravuje státní ropné rezervy, provozuje v Loukově čtyři největší nádrže na pohonné hmoty v Česku. Každá má kapacitu 35.000 metrů krychlových, průměr 50 metrů a na výšku 22 metrů. Kromě nich jsou v areálu desítky dalších, výrazně menších nádrží.

Čepro začalo čtyři obří nádrže provozovat v Loukově v roce 2011. Nádrže tehdy zdvojnásobily dosavadní skladovací kapacitu areálu. Umožnily navýšení státních hmotných rezerv pohonných hmot na 120 dní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 20. dubna 2019

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď