Kvůli výhrůžce střelbou hlídala policie pražské školy

foto Škola, třída, učebna - ilustrační foto.

Praha - Policie odpoledne ukončila bezpečnostní opatření v okolí pražských škol, které přijala kvůli anonymní výhrůžce střelbou na neurčené škole v hlavním městě. Čas uvedený ve výhrůžce uplynul. Po pachateli policie nadále pátrá, informovala na twitteru. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) předtím upozornil na náklady bezpečnostního nasazení ve výši až statisíců korun, které může stát od pachatelů vymáhat.

Výhrůžka se objevila podle policejního mluvčího Jana Daňka v neděli na sociálních sítích. Policie proto přijala bezpečnostní opatření, které dnes odpoledne odvolala. "Jelikož se výhrůžka vztahovala ke konkrétnímu času a ten již uplynul, byla opatření v okolí pražských škol ukončena," uvedla policie odpoledne na twitteru.

Policisté se budou případu nadále věnovat v rámci běžného výkonu služby. "Pátrání po pachateli je v kompetenci středočeské policie, jelikož tam případ vyšel najevo," uvedla policie.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) o situaci hovořil s Hamáčkem. "Takovéto věci nejsou legrace, stojí to velké peníze policii i školy, které musejí přijímat další bezpečnostní opatření. Člověk, který něco takového udělá, jakkoli se bude obhajovat tím, že to bylo v žertu, tak bude čelit příslušným následkům," řekl Hamáček novinářům. Dodal, že náklady policie vyčíslí pro případné trestní řízení. Pohybují se nicméně v desítkách až stovkách tisíc korun.

Podobný případ vyhrožování střelbou v blíže nespecifikované škole v Česku řešila policie 10. června. Ještě týž den zadržela šestnáctiletého mladíka, který se k činu přiznal s tím, že výhrůžku nemyslel vážně. Je podezřelý z přečinu nebezpečné vyhrožování. S ohledem na jeho věk mu hrozí poloviční trestní sazba, tedy trest odnětí svobody až na půl roku, případně zákaz činnosti. Kromě trestněprávní roviny je v tomto případě ale i reálná možnost vymáhat po podezřelém zpsobené škody.

Za dostatečné zabezpečení škol je odpovědný v první řadě jejich zřizovatel a situace se na jednotlivých školách může lišit, uvedlo dnes ministerstvo školství. Úřad již dříve vypsal na podporu zabezpečení škol a školských zařízení dva dotační programy celkem za 26 milionů korun. Peníze ministerstvo rozdělilo 364 školám. Bezpečnost na školách je jedním z kritérií, které kontroluje Česká školní inspekce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 10. prosince 2019

Očekáváme v 19:00 -1°C

Celá předpověď