Policie obvinilta tři bývalé členy představenstva WPB Capital

foto Policejní automobil - ilustrační foto.

Praha - Policie na základě odborného posouzení České národní banky obvinila tři bývalé členy představenstva zkrachovalé záložny WPB Capital z porušení povinností při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. ČTK o tom informoval mediální zástupce záložny Martin Jaroš. Obvinění podle něj jakékoliv pochybení odmítají a podají proti tomuto kroku v zákonné lhůtě stížnost.

"Trestní stíhání považují za šikanózní a celou situaci vnímají jako protiúder ze strany ČNB, která se snaží cestou diskreditace bývalých představitelů WPB Capital zakrýt své chyby ve správním řízení vedeném se spořitelním družstvem," uvedl Jaroš. Trestní stíhání má podle něj rovněž odvést pozornost od pochybného hospodaření současného likvidátora družstva, za které nese ČNB nepřímo odpovědnost. ČNB tato tvrzení považuje za naprosto lichá a ryze účelová.

Obvinění bývalých členů představenstva souvisí s vleklým sporem mezi WPB Capital a společností Trowmart Limited, která si v roce 2014 v rozhodčím řízení neoprávněně nárokovala vlastnické právo k části portfolia úvěrových pohledávek družstva na základě smlouvy z roku 2002. Bývalému představenstvu je v obvinění kladeno za vinu, že o rozhodčím řízení neinformovalo ČNB a že se v řízení nedostatečně bránilo.

Bývalé představenstvo WPB Capital v rámci sporu se společností Trowmart Limited v roce 2014 podalo žalobu na zrušení rozhodčího nálezu a návrh na odklad vykonatelnosti, kterému soud vyhověl. Žádná škoda tudíž nemohla vzniknout, uvedl Jaroš. Podobná situace podle něj nastala už v minulosti, kdy byli na základě odborného posouzení ČNB v jiném trestním řízení obviněni jiní představitelé WPB Capital. Městský soud v Praze ovšem v rámci projednávání žaloby na zrušení rozhodnutí bankovní rady o odebrání licence toto odborné posouzení ČNB zásadním způsobem zpochybnil, dodal.

"Policie od začátku kauzy WPB konala po vlastní linii. ČNB jí poskytovala součinnost, a to vždy, kdy k tomu byla vyzvána," řekla ČTK mluvčí ČNB Markéta Fišerová. Odborné vyjádření k části kauzy WPB spojené s firmou Trowmart poskytla ČNB v srpnu 2017. V březnu 2018 je pak na žádost policie doplnila. "Je tak zjevné, že odborné vyjádření ČNB pro Policii ČR předcházelo datu, kdy Městský soud v Praze ústně vyhlásil rozsudek k správní žalobě WPB (červen 2018)," dodala.

WPB se dostala do problémů v roce 2013 a o rok později v červnu přišla o licenci. Odnětí licence ČNB zdůvodnila tím, že záložna uměle navyšovala kapitál z peněz záložny poskytnutých formou úvěrů, nabývala nedovolené typy cenných papírů a obcházela limit angažovanosti. Podle červnového rozhodnutí soudu šlo o nepřiměřený zásah.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 20. července 2019

Očekáváme v 23:00 23°C

Celá předpověď