Feri je stíhaný i za znásilnění spáchaném na dítěti, hrozí mu až 10 let vězení

foto Poslanec TOP 09 Dominik Feri (na snímku 24. října 2017).

Praha - Policie obvinila bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho ze znásilnění. V případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení, protože je stíhán i pro trestný čin znásilnění spáchaný na dítěti. V tomto případě jde o osobu, která dovršila sedmnáctý rok věku, informovala dnes na webu pražská policie, která ale stejně jako mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala při komentování případu jméno obviněného neuvedla. Podle médií jde ale o Feriho. Někdejší politik Deníku N řekl, že proti stíhání podává stížnost a chce prokázat svou nevinu.

Policisté Feriho začali prověřovat poté, kdy jej několik žen loni na jaře v médiích obvinilo ze sexuálního nátlaku, obtěžování a násilí. Feri, který měl četné příznivce hlavně u mladé generace, po svědectví žen v květnu rezignoval na poslanecký mandát a oznámil, že nebude kandidovat v podzimních volbách do Sněmovny. Skončil také v TOP 09 a stáhl se z veřejného života.

"Kriminalisté v tomto případu zahájili trestní stíhání konkrétní osoby pro trestný čin znásilnění. V případě odsouzení hrozí pachateli až desetiletý pobyt za mřížemi, jelikož je stíhání vedeno i pro trestný čin znásilnění spáchaný na dítěti," sdělil k případu mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Podle serveru Aktuálně.cz ze zdrojů blízkých vyšetřování je případných obětí víc, ale méně než pět. "Ne všem ublížil stejnou intenzitou, u některých zůstalo u pokusu," uvedl web.

Feri po zveřejnění výpovědi několika žen odmítl tvrzení, že se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za "nevhodné" či "nepatřičné" chování. Na instagramu i v médiích dnes reagoval na obvinění slovy, že konečně nastal posun a že hodlá prokázat svou nevinu. "Proti usnesení podávám stížnost. Po devíti měsících konečně nastal posun v řízení. Prokážu svou nevinu tak jako doposud ve všech ostatních případech v této věci," řekl exposlanec Deníku N.

Cimbala potvrdil stíhání jednoho člověka kvůli znásilnění. "Dne 7. března 2022 zahájil policejní orgán trestní stíhání jedné fyzické osoby pro jednání, které bylo kvalifikováno jako trestný čin znásilnění," sdělil Cimbala ČTK. "V předmětné věci bude nadále pokračovat přípravné řízení trestní, a to ve fázi vyšetřování. Neboť je přípravné řízení ze zákona neveřejné, nelze k věci v současné době poskytnout žádné bližší informace. Zejména nelze blíže konkretizovat popis stíhaného skutku, dotčené osoby či úkony provedené v trestním řízení," uvedl.

Připomněl, že na obviněnou osobu je nutné nadále hledět podle zásady presumpce neviny, o případné vině a trestu rozhodne jenom soud. Je nyní předčasné činit závěry o tom, jakým způsobem bude přípravné řízení vyřízeno, tedy zda bude podána obžaloba, či bude věc vyřízena jinak, dodal. Dozor v přípravném řízení v tomto případě vykonává státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 3.

"Pro nás kauza skončila odstoupením Dominika Feriho. Nyní je to věcí justice," sdělil novinářům mluvčí vlády Václav Smolka. TOP 09 je součástí koalice Spolu, jež je ve vládě společně s Piráty a STAN.

Policie začátkem června oznámila, že zahájila úkony trestního řízení v případu, na které upozornila média, a vyšetřování vede pro podezření ze spáchání některého z trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti. Policisté zároveň vyzvali případné poškozené, aby je kontaktovaly.

Deník N a server Alarm zveřejnily svědectví několika žen, které tvrdily, že s nimi měl Feri sex i přes jejich nesouhlas, že se z nich snažil vylákat nahé fotografie nebo je veřejně dehonestoval. Politik odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné chování v některých situacích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 9. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď