Policie navrhla obžalobu premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo

foto Ilustrační foto - Farma Čapí hnízdo u Olbramovic na Benešovsku.

Praha - Policie dnes navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou z poškození finančních zájmů EU a dotačního podvodu v kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala, podrobnosti o právní kvalifikaci doplnila policie na twitteru. Návrhem se nyní bude zabývat dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch, může podat obžalobu, ale i zastavit trestní stíhání nebo věc vyřídit jinak. Babiš má kauzu Čapí hnízdo za účelovou. Jeho postoj k ní je stále stejný. Nikdy se nic nezákonného nestalo, sdělil ČTK. Lídři volební koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nevěří tomu, že premiér složí funkci kvůli kauze Čapí hnízdo.

 V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala, podrobnosti o právní kvalifikaci doplnila policie na twitteru

"Mě už to ani nepřekvapuje, ani to, že se tato věc objeví vždy před volbami. Jde o zcela účelovou a uměle vytvořenou pseudokauzu, která je stará 14 let a vyšetřování se táhne pět let. A už jednou byla státním zástupcem zastavena. Můj postoj k ní je nadále stále stejný. Nikdy se nic nezákonného nestalo a veškerá nesmyslná obvinění odmítám. Zároveň stále věřím, že náš justiční systém je spravedlivý a v této věci se to, doufám, ukáže," napsal Babiš.

Mayerová, která nyní používá své dívčí příjmení Nagyová, ČTK řekla, že se k věci nebude vyjadřovat. "Já to ponechám už bez komentáře, k tomu není co říct," řekla. V minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nechce aktuální posun ve vyšetřování kauzy komentovat. "Do doby, než padne rozhodnutí státního zástupce, není o čem spekulovat," uvedl na dotaz novinářů. 

"Dnešního dne byl ve věci mediálně označované jako kauza Čapí hnízdo předložen spisový materiál společně s návrhem policejního orgánu na podání obžaloby dozorovému státnímu zástupci. Předložený spisový materiál má rozsah čítající přes 34.000 listů a státní zástupce se jím bude nyní zabývat, aby mohl rozhodnout, zda ve věci podá obžalobu, zastaví trestní stíhání či vyřídí věc jinak," uvedl v tiskové zprávě Cimbala.

Mluvčí doplnil, že o způsobu vyřízení věci bude veřejnost informována prostřednictvím sdělovacích prostředků. "V průběhu studování spisového materiálu a zpracovávání věci státním zástupcem nebudeme poskytovat další a bližší informace," dodal Cimbala.

Informaci na svém profilu na twitteru potvrdili i policisté. "Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality pražské policie ukončili vyšetřování případu Čapí hnízdo. V této souvislosti dnes podali na Městské státní zastupitelství v Praze návrh na podání obžaloby dvou lidí pro trestné činy poškození finančních zájmů EU a dotační podvod," uvedli.

Obhájci obou obviněných Josef a Michael Bartončíkovi se byli minulý týden v budově pražské policie seznámit s policejním spisem, následně Josef Bartončík avizoval, že policii navrhne další důkazy. Trestní řád ale uvádí, že pokud policie nepovažuje návrhy obhájců na doplnění vyšetřování za nutné, může je odmítnout.

Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Na dotaci by jako součást Agrofertu farma neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů.

Původně policisté v kauze obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie stejně jako nyní navrhovala podání obžaloby.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. Zeman v polovině května oznámil svou rezignaci, mandát mu zanikne k 30. červnu.

Ekonomický deník v polovině května s odkazem na nejmenované zdroje informoval, že vyšetřovatel Čapího hnízda Pavel Nevtípil k dnešnímu dni končí u policie, odchází do civilu. Mluvčí pražských policistů Jan Daněk tuto informaci nepotvrdil. "Pražská policie zpravidla informuje o personálních záležitostech pouze v souvislosti se změnami v řadách vrcholného managementu. Komentovat personální záležitosti konkrétních policistů nebo občanských zaměstnanců nám nepřísluší," uvedl před dvěma týdny Daněk.

Slušný politik by kvůli kauze Čapí hnízdo rezignoval, míní opozice

Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl podle opozice složit funkci, mimo jiné i kvůli dotační kauze Čapí hnízdo. Lídři volební koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) ale nevěří tomu, že tak učiní. Šéf lidovců Marian Jurečka a předseda ODS Petr Fiala v této souvislosti připomenuli na čtvrtek plánované hlasování poslanců o vyslovení nedůvěry menšinovému kabinetu.

"Nevěřím, že to tentokrát bude jiné a premiér se zachová jako chlap, který při takovém průšvihu složí funkci. Ve čtvrtek mu chceme vyslovit nedůvěru. Ať se jasně v přímém přenosu ukáže, kdo jeho a tuto vládu stále drží u moci a kdo za ni nese zodpovědnost," uvedl na sociálních sítích předseda lidovců Marian Jurečka.

"Vážné podezření, že se premiér dopustil dotačního podvodu, je jeden z mnoha důvodů, proč současná vláda neměla a nemá naši důvěru," doplnil na twitteru Fiala.

"Teď je to na panu Šarochovi, který už jednou stíhání (ne)pochopitelně zastavil. Policie si je protiprávním jednáním zjevně jistá. Každý trochu slušný člověk by v této situaci rezignoval. Bavíme se však o Andreji Babišovi," uvedla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"Andrej Babiš by se měl konečně zachovat jako odpovědný politik vyspělé demokratické země, odstoupit a umožnit nezávislé došetření kauzy Čapí hnízdo. Aktuální návrh policie podat obžalobu ukazuje, jak zoufale potřebujeme, aby na procesu nebyl stín pochybnosti o jeho politizaci," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Předseda koaličního hnutí STAN Vít Rakušan na sociálních sítích doplnil, že se kauza táhne už roky. "Slušný politik by dávno sám odstoupil. Budu rád, když o celém případu konečně rozhodne nezávislý soud," uvedl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 4. srpna 2021

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď