Pojišťovny po jednom dni zvýší platbu za PCR testy bez žádanky

foto Muž čeká na výsledek PCR testu na covid-19 - ilustrační foto.

Praha - Zdravotní pojišťovny zvýší platbu za PCR testy bez žádanky od lékaře na 614 korun. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Na dva PCR testy měsíčně ze zdravotního pojištění bez žádanky mají lidé nárok ode dneška. Úhrada pojišťoven za toto vyšetření byla tedy ode dneška stanovena na 350 korun. Některá místa kvůli tomu službu nenabízela, podle nich by platba sotva pokryla náklady. Lidé o službu měli zájem a na nedostupnost testu si na některých místech stěžovali.

"Hrazené preventivní PCR testy musí být pro občany dostupné. Domluvil jsem se s pojišťovnami, že ještě dnes zvýší úhradu odběrovým místům na 614 Kč," napsal Vojtěch. Úhrada tak bude stejná jako za PCR testy nařízené lékařem či hygienikem.

Pojišťovny do konce května hradily odběrovým místům za PCR test asi 1131 korun. V minulých dnech se s ministerstvem zdravotnictví domluvily, že za test se žádankou od lékaře budou poskytovatelům platit 614 korun. Za test, na který lidé přijdou bez žádanky a který má sloužit k preventivnímu testování, například kvůli cestování, plánovaly platit 350 korun.

Vojtěch také uvedl, že pojišťovny budou během června definovat pravidla pro takzvané poolování, kdy se testuje metodou PCR několik vzorků najednou, a je tak možné snížit cenu tohoto testu. Měly by tak podle ministra vzniknout dostatečné kapacity pro hrazené testování po celé ČR.

Některá odběrová místa dnes PCR testování bez žádanky hrazené z veřejného zdravotnictví nenabízela, i když na to mají lidé ode dneška nárok. Stěžovala si také na to, že jim chybí plnohodnotná metodika a nevědí, zda mají testovat každý vzorek zvlášť, nebo mohou použít právě poolování. Mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová ČTK napsala, že úřad informoval odběrová místa o změně hned po schválení vládou, tedy v pátek 28. května, tím, že vydal mimořádné opatření. "Informace odešla na všechna odběrová místa také skrze ISIN (Informační systém infekčního onemocnění). Kromě toho centrální řídící tým s nimi průběžně o změnách komunikuje," uvedla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 5. srpna 2021

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď