Pohromě při bouři na jižní Moravě neunikly ani kostely, přišly o krov i věž

foto Poničený kostel v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku na snímku pořízeném ráno 25. června 2021. Večer předešlého dne se nad Břeclavskem a Hodonínskem přehnala silná bouře. Velké škody jsou i v dalších obcích regionu.

Brno - Bouře s krupobitím na jižní Moravě silně poškodila také církevní stavby. Farní kostel svatého Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi přišel o krov a má rozbité vitráže, v Hruškách spadla kostelní věž, řekl ČTK farář Marián Kalina. Třetí chrám ve farnosti, který stojí v Týnci, poškozený není. Spíše než na hmotné škody se farnost nyní soustředí na pomoc lidem v zasažené oblasti a koordinuje dobrovolnickou pomoc.

Kostel v Moravské Nové Vsi přišel kompletně o krov, který odnesl vítr. Klenba zůstala, musí ji však prohlédnout statik. Dovnitř tak dlouho nikdo nesměl. Do kostela z 18. století při bouřkách zateklo a farář během dne nevěděl, v jakém stavu jsou obrazy, oltář a další vybavení. Hlavní oltář je z roku 1780.

Filiální kostel svatého Bartoloměje v Hruškách je z 19. století, jeho vybavení je spíše novodobé, uvedl farář. Kostel přišel prakticky o celou věž, která se zhroutila, poškozená je také střecha. V Moravské Nové Vsi bouře s krupobitím poničila faru, má například vybitá okna.

Kalina se nyní spolu s dobrovolníky snaží co nejvíce pomáhat lidem, kteří přišli o střech nad hlavou, zejména těm, kteří jsou sami. Na místě podle něj chybí balená voda. Balíky vody a finanční dar přivezl na místo brněnský biskup Vojtěch Cikrle. K místním dobrovolníkům se přidají také bohoslovci brněnské diecéze, kteří jsou na biskupství na prázdninové brigádě.

"V obci je to jako po válečném bombardování. Domy jsou bez střech, okna bez skel, kostelu sv. Bartoloměje spadla věž a je zcela zničený. A první zprávy, která na mne po návratu čekaly, byly o vlně solidarity a finanční i materiální pomoci z celé republiky," uvedl po návratu biskup Cikrle

Solidaritu vyjádřil brněnskému biskupovi Cikrlemu předseda Konference biskupů Slovenska Stanislav Zvolenský, finanční pomoc na opravu poškozeného kostela v Hruškách přislíbilo zaslat Maďarsko, uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Maďarsko poskytne deset milionů forintů (asi 724.000 korun). Ozývá se také řada lidí s povzbuzením, nabídkami ubytování i finančními dary.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 26. října 2021

Očekáváme v 1:00 6°C

Celá předpověď