Pohonné hmoty opět mírně zlevnily, benzin o 6 hal a nafta o 4 hal

foto Tankování pohonných hmot - ilustrační foto.

Praha - Pohonné hmoty v České republice v uplynulém týdnu opět mírně zlevnily. Cena benzinu Natural 95 od minulé středy klesla o šest haléřů na průměrných 32,05 koruny za litr a cena nafty o čtyři haléře na 31,67 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje. Podle analytiků bude nevýrazný pohyb cen pokračovat i nadále.

"Vývoj cen ropy je zcela v souladu s našimi předpoklady, tedy 64 dolarů za barel pro závěr letošního roku. Vliv nižší těžby ropy v zemích OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) na cenu ropy byl částečně kompenzován zprávami o vyšších zásobách v USA," řekl dnes ČTK analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Dodal, že proto neočekává žádné podstatnější výkyvy v cenách pohonných hmot na českých čerpacích stanicích, měly by se podle něj stále pohybovat poblíž současných hodnot.

Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy mohly benzin a nafta v Česku i zlevnit, překazil to ale středeční vstup na burzu saúdskoarabského ropného podniku Saudi Aramco. Dlouho očekávaná primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti je dosud největší na světě.

"Rijád pro úspěch úpisu akcií firmy učinil všechno možné. Včetně toho, že zatlačil na další členy kartelu OPEC a jeho spojence v čele s Ruskem, aby ještě výrazněji omezili svoji těžbu ropy. Tak se také stane. Produkce zúčastněných těžařů by měla být od ledna nižší až o 2,1 milionu barelů denně, započítají-li si i dobrovolná snížení těžby, k nimž se několik těžařů v čele se Saúdskou Arábií minulý týden ve Vídni při zasedání OPEC rovněž zavázalo," dodal Kovanda.

Pohonné hmoty mírně zlevnily, nevýrazný vývoj bude pokračovat.
Ceny pohonných hmot v regionech k 11. prosinci 2019.

Nejdražší paliva řidiči natankují na Vysočině, která tak v ceně pohonných hmot předběhla Prahu. Benzin na Vysočině vyjde v průměru na 32,66 Kč za litr a diesel na 32,30 Kč za litr. V Praze je motoristé natankují v průměru o deset haléřů levněji. Natural prodávají pražské čerpací stanice za průměrných 32,56 Kč za litr a naftu za 32,20 Kč za litr.

Nejlevnější pohonné hmoty jsou v Karlovarském kraji. Benzin tam stojí v průměru 31,53 Kč za litr a za naftu lidé zaplatí průměrných 31,19 Kč/l.

Natural 95 zdražoval v Česku od poloviny dubna do počátku června, od té doby se jeho průměrná cena postupně snižuje. Cena dieselu rostla do počátku října, v jehož první dekádě se dostala nad 32 Kč za litr. V posledních dvou měsících klesá.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 26. září 2020

Očekáváme v 11:00 8°C

Celá předpověď