Pohled Čechů na materiální podmínky jejich domácností se zhoršil

foto Děti sedí na pražské náplavce. Ilustrační foto.

Praha - Pohled Čechů na materiální podmínky jejich domácnosti se zhoršil. Jako dobré je vnímá 47 procent lidí, což je o osm procentních bodů méně než v lednu. Současně o 13 bodů na 37 procent přibylo těch, kteří očekávají, že se ještě zhorší. Vyplynulo to z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které je dnes poskytlo ČTK.

Hodnocení materiálních podmínek domácností bylo letos v lednu nejlepší za celou dobu měření, nyní se dostalo na srovnatelné hodnoty s roky 2016 a 2017, uvedlo CVVM.

Za špatné pokládá materiální podmínky domácnosti podobně jako počátkem roku desetina lidí. Dvě pětiny dotázaných uvedlo, že nejsou ani špatné, ani dobré. V lednu stejně odpověděla třetina lidí.

Spolu s tím jsou lidé pesimističtější ve svých očekávání ohledně vývoje materiálních životních podmínek domácnosti. Počet těch, kteří čekají v letošním roce jejich zhoršení, se s 37 procenty dostal podle CVVM dokonce nejvyšší hodnotu od ledna 2013. Zároveň o osm bodů na 46 procent ubylo lidí, kteří si myslí, že se životní podmínky jejich domácnosti nezmění. Zlepšení situace očekává podobně jako v lednu zhruba pětina lidí.

Lépe hodnotí podmínky svých domácností absolventi vysokých škol, lidé hlásící se k pravici či k pravému středu, studenti, podnikatelé se zaměstnanci, vysoce kvalifikovaní odborní a vedoucí pracovníci a obyvatelé větších měst.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je úterý 11. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 19°C

Celá předpověď