Pohádkový festival v Jičíně začal průvodem městem, zúčastnily se stovky lidí

foto Pohádkovým průvodem začal 32. ročník festivalu Jičín město pohádky, 13. září 2023.

Jičín - Pohádkovým průvodem dnes odpoledne začal 32. ročník festivalu Jičín - město pohádky. Podtitul má "Pohádkové oKouzlení", potrvá do neděle 17. září. Průvod v čele s patronem festivalu Jiřím Lábusem, králem letošního ročníku Václavem Vydrou a starostou města vyšel z Husovy ulice a skončil v Zámeckém parku. Zapojily se stovky lidí, řekla ČTK ředitelka Nadačního fondu Jičín – město pohádky Petra Hanušová. Fond je spolu s městem Jičín pořadatelem festivalu.

Fotogalerie

"Součástí průvodu byla tradičně i široká veřejnost, někteří dorazili v maskách pohádkových bytostí, nechyběla živá hudba. Pohádkového průvodu se zúčastnily stovky lidí, další lidé přihlíželi," řekla Hanušová.

V Zámeckém parku se poté konalo slavnostní zahájení festivalu. "Vše běží podle plánu. Během celého festivalu očekáváme účast desítek tisíc lidí," řekla Hanušová.

Od čtvrtečního rána se návštěvníci mohou zapojit do celofestivalové hry a pomoci maskotovi letošního festivalu, kouzelníku Troubelínovi III. z rodu Kouzelenáču, napravit jeho popletené kouzlo, kterým připravil pohádkové bytosti o jejich kouzelnou moc, uvedli pořadatelé. Součástí hry jsou pohádkové dílny, z nichž každá má svůj příběh, kde mohou děti plnit tematicky laděné úkoly.

Součástí programu budou také divadelní představení či koncerty. Valdštejnovo náměstí se proměnilo v jednu velkou hernu, je tam například většina pohádkových dílen včetně kulisy kouzelnické laboratoře.

Festival vyvrcholí v sobotu večer videomappingem na budově Valdštejnského zámku při slavnostním ukončení akce. Program bude pokračovat ale i v neděli. "Neděle bude takovou ozvěnou celého festivalu. Program je už lehčí, lidi se snažíme dostat i do přírody do nedalekých Prachovských skal," řekla Hanušová.

Vstup na všechny festivalové dílny a program v Zámeckém parku je dnes, ve čtvrtek, pátek a v neděli zdarma. Zpoplatněný bude jen sobotní program v Zámeckém parku podle platného ceníku na webu festivalu.

Celkový rozpočet festivalu je asi tři miliony korun, přispívá do něj Královéhradecký kraj, město Jičín, Státní fond kultury a sponzoři.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď