Podnikatelská aktivita v eurozóně se v lednu překvapivě vrátila k růstu

foto Euro, mince - ilustrační foto.

Brusel - Podnikatelská aktivita v eurozóně se v lednu překvapivě vrátila k růstu, byť jen mírnému. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) podle předběžných údajů vzrostl na 50,2 bodu ze zpřesněné prosincové hodnoty 49,3 bodu. Dnes to uvedla společnost S&P Global, která index sestavuje. Ekonomický pokles v bloku podle analytiků proto nemusí být tak hluboký, jak se zdálo, a měnová unie by se mohla vyhnout recesi.

Leden se tak stal prvním měsícem od loňského června, kdy se index nachází nad padesátibodovou hranicí, která signalizuje pokles aktivity. Jeho hodnota byla také vyšší než očekávání analytiků v anketě agentury Reuters, kteří ji odhadovali na 49,8 bodu.

"Průzkum nepochybně přináší vítané dobré zprávy, které naznačují, že jakýkoli pokles bude pravděpodobně mnohem méně závažný, než jsme se dříve obávali, a že recesi se lze zcela vyhnout," uvedl hlavní ekonom společnosti S&P Global Chris Williamson.

Dílčí PMI pokrývající index služeb, který v unijním bloku dominuje, také překvapil růstem. V lednu se vyšplhal na šestiměsíční maximum 50,7 bodu ze 49,8 bodu v předchozím měsíci. Analytici předpovídali, že bude na 50,2 bodu.

Evropská centrální banka (ECB) pokračuje v boji proti vysoké inflaci. Podle průzkumu agentury Reuters zvýší úrokové sazby na každém ze svých dvou příštích zasedání o půl procentního bodu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď