Podnikatelé mohou až do konce roku žádat o platební terminál zdarma

foto Žena s platebními kartami, nákupy - ilustrační foto.

Původní termín se prodlužuje i s ohledem na epidemiologickou situaci. K memorandu o podpoře bezhotovostních transakcí a digitalizaci plateb se připojily další tři subjekty, dohodu kromě ministerstva průmyslu a obchodu podepsalo celkem 10 organizací. Zájem o platební terminál na rok zdarma v projektu www.ceskoplatíkartou.cz projevilo už víc než 800 podnikatelů.

Nejčastěji si platební terminál na rok zdarma chtějí vyzkoušet majitelé kadeřnictví, kosmetických a masážních salonů, byla jich téměř jedna pětina. Na pomyslné druhé příčce se umístily drobné obchody s potravinami včetně pekáren a řeznictví (14 procent) a specializované obchody (12 procent), kam spadají například hodinářství a šperky, květinářství, obchody pro chovatele a podobně. Každý desátý žadatel o terminál zdarma provozoval restauraci nebo občerstvení.

„Umožňujeme podnikatelům, kteří stále běžný bezhotovostní způsob placení nevyužívají, aby si ho zdarma vyzkoušeli a mohli se tak přesvědčit o jeho výhodách. Sami si tak významně ulehčí práci a především přestanou být v konkurenční nevýhodě. Pokud jim nebude vyhovovat, mohou ho bez problémů vrátit a žádné sankce jim nehrozí,“ říká ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání Pavel Vinkler.

V ČR je nyní 215 tisíc terminálů a víc než miliarda transakcí se hradí platebními kartami. Z tohoto počtu bývá 853 milionů transakcí bezkontaktních, v tom je Česká republika na prvním místě v Evropě. Díky iniciativě Česko platí kartou by na trhu mělo během tří let přibýt 30 tisíc platebních terminálů.

Společná iniciativa MPO, bank a svazů

Program je výsledkem spolupráce karetních společností a poskytovatelů terminálů, konkrétně ČSOB, Mastercard, Solitea Pay a VISA, kromě MPO ho také podporují Asociace malých a středních podniků a živnostníků, Svaz obchodu a cestovního ruchu a Svaz průmyslu a dopravy. K těmto subjektům se nedávno připojila Asociace českého tradičního obchodu, firma A3 Soft, která poskytuje pokladní systémy FiskalPro a společnost Worldline Czech Republic, provozující síť KB SmartPay. Společná iniciativa má za cíl pomoci malým obchodníkům a živnostníkům s pořízením platebních terminálů. Často je nemají zejména kvůli vysokým pořizovacím a provozním nákladům, u nižšího obratu karetních operací se totiž zpravidla hradí vyšší poplatky.

„AČTO vítá tuto aktivitu MPO, která má jednoznačně za cíl rozvoj technologií především u malých a středních podnikatelů, často působících ve venkovském prostoru. Během koronakrize jsme si všichni uvědomili výhody možnosti placení platebními kartami a elektronickými stravenkami. Výhody pro obchodníka a zákazníka samozřejmě nejsou jen v oblasti hygieny. Platby platebními kartami jsou pohodlnou a bezproblémovou platbou, která umožňuje neřešit problémy s manipulací a držením hotovosti. Je skvělé, že tento projekt je připravený,“ říká předseda představenstva Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina.

„KB SmartPay společně s Komerční bankou vždy nabízejí podnikatelům nadstandardní služby a připojení k projektu „Česko platí kartou“ bylo pro nás z tohoto důvodu naprosto přirozené. Navíc v současné době ovlivněné epidemií covid-19 je stále větší poptávka po bezhotovostním placení a nabídka terminálu včetně akceptace karet na rok zdarma určitě může pomoci celé řadě podnikatelů s restartem jejich podnikání. Akceptace karet je jednoduchá, používání karet je stále rozšířenější a přináší podnikatelům navýšení obratů,“ uvádí general manager KB SmartPay Miloslav Bouček.

Bez poplatků a závazků, s možností vrácení

Platbu kartou nebo chytrým telefonem, prakticky kdekoliv, považuje většina zákazníků za nezbytnost či samozřejmost. „Podporujeme příležitost rozšířit tyto akceptační místa i mezi živnostníky, malé a střední podnikatele. Mohou si tak zdarma a bez závazků vyzkoušet nejen samotný platební terminál, ale i naše moderní řešení inteligentní pokladny a platebního terminálu v jednom zařízení,“ doplňuje country manager FiskalPRO pro Českou republiku Petr Kolář.

V rámci Česko platí kartou získá obchodník platební terminál na rok zdarma, nemusí platit žádné poplatky za pořízení, ani poplatky transakční. Z praxe vyplývá, že obchodníci, kteří přijímají karty, vydělávají v průměru o 12 až 18 procent více, než pokud přijímají pouze hotovost. Terminál už nemusí být jen u pokladny. Většina umožňuje připojení nutné pro autorizaci platby přes SIM kartu, 4G LTE, Bluetooth, Wi-Fi nebo Ethernet.

Větší využívání informačních a komunikačních technologií a digitalizace je klíčové pro hospodářský růst České republiky. Pomáhá snižovat administrativní i finanční zátěž podnikatelů a živnostníků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď