Podnikatel Zadeh podal dovolání v kauze ovlivňování svědků

foto Nepravomocně odsouzený podnikatel íránského původu Shahram Abdullah Zadeh u Ústavního soudu v Brně, který 3. září 2019 rozhodoval o jeho stížnosti ohledně trvající vazby, kterou podnikatel souzený za daňové úniky a ovlivňování svědků považuje za protiústavní.

Brno - Podnikatel íránského původu Shahram Abdullah Zadeh podal dovolání v kauze ovlivňování svědků. Už dříve uplatnili stejný mimořádný opravný prostředek také čtyři další odsouzení, případem se tedy výhledově bude zabývat Nejvyšší soud. Spis ale zatím zůstává u Městského soudu v Brně, který případ řešil jako první instance, zjistila ČTK z databáze InfoSoud.

Zadeh si má odpykat osm let ve vězení. Že je mezi pisateli dovolání, potvrdila mluvčí soudu Petra Hovorková. Celkem je odsouzených šest, dovolání podali také Jan Šebek, Záviš Löffelmann, Eva Halamková a Martin Veselý.

Podle pravomocného verdiktu se Zadeh snažil přimět svědky v rozsáhlé kauze daňových úniků, kde je hlavním obžalovaným, k nepravdivé výpovědi. Odvolací Krajský soud v Brně jej potrestal za křivé obvinění, nadržování a podplácení, stejně jako před tím prvoinstanční městský soud.

Podle krajského soudu ale šlo o organizovanou skupinu. U všech obžalovaných proto použil přísnější sazbu. Zadehovi zvýšil trest z 3,5 roku vězení na osm let. Do vězení poslal nepodmíněně také další čtyři obžalované, původně dostali podmínky.

Halamková si má odpykat šest let a čtyři měsíce, advokát Löffelmann 5,5 roku. Veselému Krajský soud v Brně uložil souhrnný trest sedm let vězení. Bývalý policista Šebek si vyslechl šestiletý souhrnný trest. S trestem dva roky s podmínečným odkladem na čtyři roky vyvázl advokát Ondřej Kučera, který byl spolupracujícím obviněným.

Zadeh už dříve označil trestní řízení za komedii, soud za brněnskou justiční mafii a obžalobu za nesmysl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je úterý 27. října 2020

Očekáváme v 3:00 8°C

Celá předpověď