Podle ruské mluvčí Praha ještě Moskvě nesdělila termín konzultací

foto Zabedněný podstavec v pražských Dejvicích, na kterém stála socha sovětského maršála Koněva, na snímku ze 14. května 2020.

Moskva - Praha dosud neodpověděla na ruský návrh ohledně termínu dvoustranných konzultací o vzájemných vztazích, včetně situace okolo památníku sovětského maršála Ivana Koněva. Prohlásila to podle agentury TASS mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Česká diplomacie přitom dříve uvedla, že konzultace navrhla Moskvě již na počátku května. Odmítá také, že by odstranění Koněvovy sochy z Prahy 6 představovalo porušení česko-ruské smlouvy.

Mluvčí Zacharovová před novináři uvedla, že partneři v Praze sice vyslyšeli signál z Moskvy, "ale oficiální odpověď české strany ohledně termínů konzultací jsme dosud nedostali". Partnery vyzvala k jednáním, "pokud v Praze trvá ochota napravit nezdravou situaci v dvoustranných záležitostech, vytvořenou českou stranou".

Ke Koněvově soše, kterou počátkem dubna nechalo odstranit vedení Prahy 6, mluvčí poznamenala, že podle dohody o vztazích a spolupráci z roku 1993 má česká strana závazek zajistit zachování, péči a přístup k válečným památníkům. Vzniklou situaci pokládá Rusko za porušení těchto ustanovení. Socha podle mluvčí desítky let figurovala v soupisu válečných památníků českého ministerstva obrany, což nyní česká strana popírá.

TASS připomněl, že odstranění Koněvovy sochy z Prahy vyšetřuje ruská kriminální ústředna podle paragrafu o veřejném zneuctění symbolů ruské vojenské slávy.

Trestní stíhání některých pražských politiků tehdy odmítlo české ministerstvo zahraničí jako nepřípustné.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov minulý pátek prohlásil, že Koněvův památník v Praze bude nutné na základě závazků z česko-ruské smlouvy obnovit. Jako "dětinské" odmítl české vysvětlování, že o odstranění sochy se rozhodlo na místní úrovni.

Prohlášení ruských představitelů podle českého ministerstva zahraničí nepřispívají k vytvoření atmosféry pro věcná jednání. Česko nedávno požádalo Rusko o jednání podle vzájemné smlouvy o spolupráci, aby si obě země vyjasnily mimo jiné spory o Koněvovu sochu. České ministerstvo zahraničí už počátkem dubna uvedlo, že její odstranění z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv. Ministr zahraničí Tomáš Petříček koncem dubna Hospodářským novinám řekl, že Česko je připraveno jednat o přesunu pomníku do Ruska.

Prohlášení ruských představitelů, která znevažují české ústavní činitele a volené zástupce, podle českého ministerstva zahraničí nepřispívají k vytvoření atmosféry pro věcná jednání. "Je-li zájem ruské strany na konstruktivním jednání skutečný, tón i obsah jejích vystoupení by tomu měly odpovídat," uvedl v reakci na Lavrovovy výroky tiskový odbor resortu. "Navzdory současné situaci i nadále máme zájem na obnovení standardních bilaterálních vztahů s Ruskou federací," dodalo ministerstvo ve vyjádření, poskytnutém ČTK 15. května.

Ruské protesty nedávno vyvolalo i zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo také rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je středa 5. května 2021

Očekáváme v 1:00 5°C

Celá předpověď