Podle britské studie symptomy koronaviru přetrvávají i měsíce

foto Péče o pacienta s koronavirem - ilustrační foto.

Londýn - Mnozí pacienti propuštění z nemocnice mají příznaky dušnosti, únavy, úzkosti a deprese i dva až tři měsíce od nákazy koronavirem. Vyplývá to ze studie vedené vědci z britské Oxfordské univerzity o dlouhodobém dopadu koronaviru, informovala agentura Reuters.

Studie sledovala 58 pacientů hospitalizovaných s koronavirem. Vědci zjistili abnormality ve více orgánech. Osoby, které prodělaly koronavirus, by podle vědců mohly trpět přetrvávajícími záněty.

"Tato zjištění podtrhují potřebu dále prozkoumat fyziologické procesy spojené s covidem-19 a vyvinout všestranný, jednotný model klinické péče o naše pacienty po propuštění z nemocnice," uvedla Betty Ramanová, lékařka z Oxfordské univerzity a jedna z vedoucích studie.

Výsledky oxfordské studie ukázaly, že dva až tři měsíce po nákaze koronavirem trpělo 64 procent pacientů přetrvávající dušností a 55 procent uvádělo výraznou únavu. Magnetická rezonance ukázala abnormality v plicích 60 procent pacientů s koronavirem, v ledvinách u 29 procent, v srdci u 26 procent a v játrech u deseti procent pacientů.

Vědci z britské Oxfordské univerzity se tématu věnují dlouhodobě. Vyvinuli například rychlotest na covid-19, který je schopen identifikovat koronavirus do pěti minut. Uplatnění může najít na letištích či ve firmách.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 24. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 0°C

Celá předpověď