Podíl Čechů s chytrým mobilem loni stoupl na 70 procent

foto Mobilní telefon, smartphone - ilustrační foto.

Praha - Chytrý mobilní telefon používalo v minulém roce téměř 70 procent Čechů starších 16 let. Je to o sedm procentních bodů více než v předchozím roce. Celkově mělo mobil v Česku 97 procent lidí. Internet využívalo 81 procent Čechů. Vyplývá to z aktuální publikace ČSÚ.

Mezi mladými lidmi mezi 16 a 24 lety používá chytrý mobil 99 procent z nich. "Naopak tři čtvrtiny seniorů dávají přednost mobilnímu telefonu bez operačního systému," uvedl ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ Martina Mana.

S rozvojem používání chytrých telefonů rapidně přibývá i počet osob, které používají svůj telefon k přístupu na internet. "Zatímco v roce 2010 se z mobilního telefonu připojovala na internet čtyři procenta osob starších 16 let, v roce 2019 to byly téměř dvě třetiny. Nejčastěji tak činí mladí lidé, kde mezi osobami ve věku 16 až 24 let internet v mobilu používá 97 procent z nich," dodala Eva Myšková Skarlandtová z ČSÚ. Na konci roku 2018 bylo v Česku 8,3 milionu telefonů s aktivní datovou službou pro přístup k internetu. Z 82 procent šlo o trvalý přístup v rámci měsíčního paušálu.

Přes sociální sítě je v kontaktu se svými přáteli více než polovina dospělých a účet na sociálních sítích má také 45 procent firem. Mezi Čechy roste i obliba internetového bankovnictví a online nakupování. Internetové bankovnictví mají již téměř dvě třetiny dospělých (63 procent) a přes internet v roce 2019 nakoupilo 59 procent osob. Internetové bankovnictví používá výrazně vyšší podíl lidí než v okolních zemích.

Počítač a internet se nachází už téměř ve všech domácnostech, které tuto technologii chtějí používat. V roce 2019 byla bez internetu již jen necelá pětina českých domácností. Tři čtvrtiny z nich tvořily domácnosti seniorů, kteří ve většině případů uvádějí, že internet doma nechtějí nebo s ním neumějí pracovat. Naopak 97 procent dětí žije v domácnostech s připojením k internetu a 92 procent má doma počítač nebo tablet.

Alespoň s jedním bezpečnostním incidentem se v roce 2019 setkala téměř pětina osob, přičemž nejčastěji se jednalo o obdržení podvodného e-mailu. Podstatně méně osob se setkalo s napadením e-mailu či účtu na sociálních sítích či bylo přesměrováno na falešné webové stránky. Mezi podniky se s nějakým kybernetickým útokem setkala pětina z nich.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď