Podbrdské muzeum získalo unikátní stroj na výrobu šindele

foto Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku získalo 120 let starý originál takzvané Gangloffovy šindelky.

Rožmitál pod Třemšínem (Příbramsko) - Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku získalo 120 let starý originál takzvané Gangloffovy šindelky. Unikátní stroj na výrobu řezaného a hoblovaného šindele se stane součástí expozice věnované lesmistru a vynálezci Karlu Gangloffovi, informovala ČTK vedoucí muzea Pavla Váňová Černochová.

Pro nedávno otevřenou výstavu o Gangloffovi se z Národního technického muzea, Národního zemědělského muzea i soukromých sbírek podařilo do Rožmitálu zapůjčit rozsáhlý soubor Gangloffových vynálezů - přístrojů pro dendrometrii a geodézii. Nejslavnější stroj, na výrobu řezaného a hoblovaného šindele, jenž byl šestkrát patentovaný, však chyběl. V roce 1908 jich přitom bylo po celém Rakousku-Uhersku i jinde ve světě nejméně 800 v chodu.

Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku získalo 120 let starý originál takzvané Gangloffovy šindelky. Muzeum před rokem vyhlásilo po originálu šindelky pátrání. "Mnoho místních vzpomínalo, že ji mívali kdysi ve stodole, ale dali ji do sběru. Přece jen jde asi o půl tuny litiny. Výzva měla ohlas na sociálních sítích, oslovili jsme snad všechna evropská technická muzea. Bohužel, šindelka nikde nebyla," uvedl kurátor Rudolf Šimek.

Muzeum proto dalo vyrobit funkční repliku. Po zahájení výstavy se však ozval majitel stroje ze Slovenska, zařízení měl v bývalém mlýně nedaleko Zázrivé. Muzeum se rozhodlo šindelku zakoupit a vrátit ji do Rožmitálu, kde byla zhruba před 120 lety vyrobena.

Podle Šimka jde o unikátní objev. "Zkoumání starých technologií je podstatnou součástí práce našeho muzea, v minulosti se nám podařilo obnovit cvokařské řemeslo, nyní můžeme prakticky zkoumat další část historie rožmitálského průmyslu. Šindelka dostane čestné místo na výstavě o Karlu Gangloffovi. Poté se stane součástí stálé expozice řemesel, kterou průběžně budujeme ve Stodole muzea," dodal Šimek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je středa 12. srpna 2020

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď