Pod Bečovským hradem vznikla nová lezecká trasa

foto Na skalnatém ostrohu pod hradem v Bečově nad Teplou začala 4. října 2019 ve zkušebním provozu sloužit lezecká ferata.

Bečov nad Teplou (Karlovarsko) - Na skále pod hradem a zámkem Bečov nad Teplou na Karlovarsku byla otevřena nová lezecká stěna. Jde o výjimečné spojení sportovních aktivit a historické památky. Je totiž zřejmě jedinou lezeckou stěnu v prostředí národní kulturní památky, řekl dnes novinářům kastelán zámku a hradu Tomáš Wizovský. Lezecká stěna bude zatím otevřena ve zkušebním provozu.

"Státní zámek a hrad Bečov nad Teplou se dlouhodobě zaměřuje i na přesahové aktivity a jednou z nich je i spojení se sportem. Lezecká stěna vznikla jako návazný projekt na první českou bioferatu v místní botanické zahradě. Jde o to představit Bečov veřejnosti jako místo s krásným hradem, krásnou přírodou, ale i jako sportovní záležitost," řekl Wizovský.

Podle něj bylo sice komplikované získat povolení památkářů, nakonec se ale ukázalo, že skloubit sport a udržovací práce na skalním ochozu lze.

Správa státního hradu a zámku Bečov se dlouhodobě zaměřuje na zážitkovou pedagogiku, protipožární prevenci a sportovní vyžití. Díky těmto aktivitám se hrad Bečov stal prvním fakultím objektem Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy svého druhu a modelovým pracovištěm Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. Lezecká stěna patří do skupiny experimentálních specializací, jež má za cíl prokázat, že památkový objekt nemusí vždy být jen statickou konzervou minulosti, ale i aktivním soudobým prvkem reagujícím na společenské trendy.

Skalní oblast Bečovský ostroh se nachází u řeky na západní straně hradu. Výška stěny je v její levé části asi osm metrů, v centrální části kolem 18 metrů. Nachází se zde deset lezeckých cest se dvěma variantami, jejichž obtížnost je od třetího do sedmého stupně UIAA (Mezinárodní horolezecká federace), což ji předurčuje zejména pro začínající a mírně pokročilé lezce.

Lezení na vyznačených cestách Bečovského ostrohu je činností provozovanou na vlastní nebezpečí a je povoleno pouze členům horolezeckých svazů, kteří jsou povinni prokázat se platným členským průkazem. Začátečníci, kteří nejsou členy horolezeckého svazu, musí mít doprovod instruktora, který je členem tohoto svazu, případně musí být proškoleni kvalifikovaným instruktorem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 24. září 2020

Očekáváme v 13:00 24°C

Celá předpověď