Počet obětí tornád ve Spojených státech se blíží ke stovce

foto Hasiči 10. prosince 2021 prohledávali trosky v americkém St. Charles v místech, kudy prošlo tornádo.

Washington - Tornáda, která v noci na sobotu zasáhla část Spojených států, zabila v samotném státě Kentucky nejméně 80 lidí. Uvedl to guvernér Kentucky Andy Beshear. V celých Spojených státech si tak řádění tornád vyžádalo minimálně 93 lidských životů, napsala agentura AFP.

Fotogalerie

Beshear označil sérii tornád za "nejsmrtelnější" v historii Kentucky. Guvernér předpokládá, že počet obětí v jeho státě překročí stovku. Šéfka Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) Deanne Criswellová uvedla, že záchranné práce pokračují a že stále existuje naděje na nalezení přeživších.

"Některá města zmizela," řekl guvernér Beshear televizi CNN. "Rodné město mého otce, Paxton, už nestojí. Těžko se to popisuje," dodal.

Americký prezident Joe Biden v sobotu schválil vyhlášení stavu nouze v Kentucky, čímž umožnil uvolnění federální pomoci. Škody a oběti na životech způsobila tornáda také ve státech Illinois, Tennessee, Arkansas a Missouri.

Bouře s tornády devastovaly obytné domy, kostely i podniky a zanechaly za sebou "scény zkázy jako z jiného světa", píše deník The New York Times (NYT), podle kterého bylo dohromady nahlášeno 40 tornád. To nejničivější, které zasáhlo jihozápad Kentucky, putovalo při zemi po dráze delší než 200 mil (320 kilometrů).

V desetitisícovém městečku Mayfield, které stálo přímo v dráze hlavního tornáda, záchranáři prohledávají ruiny továrny, kde se vyráběly svíčky. Ze zhruba 110 lidí, kteří byli v době katastrofy na místě, se podařilo zachránit 40. Podle šéfa mayfieldských hasičů Jeremyho Creasona se záchranáři museli plazit přes mrtvé, aby se dostali k živým. "Bude to zázrak, pokud odsud někoho dalšího zachráníme," uvedl guvernér Beshear.

Zaměstnankyně továrny Kyanna Parsonsová-Perezová uvízla pod zhruba jedenapůlmetrovou vrstvou sutin, kde strávila nejméně dvě hodiny, než se se ji záchranářům podařilo vyprostit. Tento zážitek označila za "absolutně nejděsivější" událost ve svém životě. "Vůbec jsem si nemyslela, že to zvládnu," uvedla. "Všechno se na nás zřítilo," prohlásila rovněž. Lidé podle ní po kolapsu továrny začali křičet a někteří se modlili.

Řada rodin stále čeká na informace o osudu příbuzných či známých. V mayfieldské továrně pracovala také například dcera Dale Kirksové. Ta v troskách na chvíli uvízla, kolega ji ale naštěstí dokázal vyprostit. Dceřin přítel, který v továrně rovněž pracoval, se však pohřešuje. "Dva dny již čekáme na informace," uvedla Dale Kirksová u budovy na okraji města, která se stala improvizovaným centrem pro lidi hledající informace o pohřešovaných. "(Dcera) má problém vypořádat se s tím, že neví, zda je (její přítel) živý nebo mrtvý," dodala.

Nejméně šest mrtvých si vyžádal pád střechy jednoho ze skladů společnosti Amazon ve městě Edwardsville ve státě Illinois, sdělil šéf místních hasičů. Z budovy se podařilo uniknout 45 lidem, ovšem nebylo jasné, kolik jich bylo celkem uvnitř, když se částečně zhroutila. Prohledávání trosek pokračuje, přičemž úřady už nepředpokládají, že by v nich mohl být někdo živý.

I pro Illinois a další zasažené státy bude k dispozici federální finanční pomoc, pokud to budou potřebovat, uvedl prezident Biden. Prezident označil způsobená úmrtí za "nepředstavitelnou tragédii" a řekl, že se modlí za ty, kdo své blízké ztratili nebo jejich osud neznají. "Federální vláda udělá maximum, aby pomohla," uvedl Biden.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď