Počet obětí ničivého cyklonu Freddy v Malawi vystoupal na 225

foto Lidé na snímku z 15. března 2023 odklízejí trosky domů po ničivém cyklonu Freddy v Malawi.

Lilongwe - Počet obětí cyklonu Freddy v Malawi vystoupal na 225. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na malawiský úřad pro řešení katastrof. Cyklon Freddy je jednou z nejdéle trvajících známých bouří, Jižní Afriku zasáhl tento měsíc již podruhé. Odhaduje se, že v Malawi, Mosambiku a na Madagaskaru si vyžádal více než 270 mrtvých. Prezident Malawi Lazarus Chakwera dnes vyzval k další mezinárodní pomoci a následky bouře označil za "národní tragédii".

Cyklon Freddy vznikl u severního pobřeží Austrálie na začátku února a následně urazil tisíce kilometrů přes jižní část Indického oceánu. Bouře postihla Mosambik v sobotu a v noci na neděli, podle úterního sdělení mosambických úřadů si tam vyžádala nejméně 21 obětí. Do Malawi dorazila v noci na pondělí.

"Vyzývám mezinárodní partnery a dárce, aby poskytli další pomoc tváří v tvář zkáze a škodám způsobeným tropickým cyklonem Freddy," řekl dnes malawiský prezident Chakwera, který navštívil město Blantyre. To je jedním z nejhůře zasažených míst, z jeho okolí je hlášeno nejvíce obětí.

Zraněno bylo podle malawiského úřadu pro řešení katastrof 707 lidí a 41 osob se stále pohřešuje. Přes 88.000 zůstalo v důsledku bouře bez domova, píše agentura AFP. Do záchranných operací je zapojena malawiská armáda, policie, Červený kříž a další humanitární skupiny.

Části země nadále sužují silné deště, nad městem Blantyre byla ale poprvé po několika dnech jasná obloha. Ministr informací Moses Kunkuyu zpravodajskému webu BBC řekl, že do lokalit, které zůstaly odříznuté kvůli povodním a sesuvům půdy, byly vyslány vrtulníky. Zároveň požádal okolní státy o pomoc.

Úřady pracují na obnovení dodávek elektrické energie a vody. Obnova poškozených silnic ale bude trvat déle. Živel podle BBC smetl celé obce, jejichž obyvatelé se nyní tísní v prostorách škol a provizorních táborů.

Podle organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) by zasažené státy měly být odškodněny za ztráty a škody, které cyklon způsobil, jelikož jsou méně zodpovědné za globální změny klimatu než bohaté země. Na vytvoření speciálního fondu pro kompenzace škod způsobených změnou klimatu se loni shodli zástupci zemí účastnících se klimatické konference COP27 v Egyptě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď