Počet nakažených ve světě přesáhl 20 milionů

foto Kříže, červené balónky a brazilské národní vlajky jsou umístěny 10. srpna 2020 v písku na pláži Copacabana za oběti covid-19.

Washington - Počet potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 už v globálním měřítku překonal 20 milionů. Uvádí to agentura Reuters i americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), jejichž pracovníci shromažďují oficiální údaje z celého světa. S nemocí covid-19, kterou virus způsobuje, je aktuálně v součtu všech národních statistik spojováno na 733.000 úmrtí.

Známí nakažení v posledních týdnech přibývají tempem zhruba 250.000 za den, tedy nejrychleji od vypuknutí pandemie. Hranici deseti milionů podle Reuters globální bilance přesáhla 28. června.

Denní počty hlášených obětí i při rekordních statistikách nákaz zůstávají nižší než v dubnu, kdy vrcholily epidemie v západní Evropě či v americkém státě New York. Tehdy se průměrný denní přírůstek světového součtu přes dva týdny držel nad 6000 úmrtími, zatímco v posledních dnech byl těsně pod touto hranicí.

Zemí s nejvyššími počty nově odhalených infekcí se v posledních dnech stala Indie, která čtyřikrát za sebou ohlásila více než 60.000 nových případů. Desetitisíce nakažených hlásí každý den také ve Spojených státech a v Brazílii, přičemž tyto dvě země a Indie dohromady evidují přes deset milionů případů. Skutečný počet lidí, kteří se tam nakazili koronavirem, je přitom pravděpodobně výrazně vyšší, neboť u velké části infikovaných se nákaza projevuje nanejvýš mírnými symptomy, zatímco jiným působí vážné zdravotní problémy.

Nákazy ve světě rychle přibývají i v důsledku nepříznivého vývoje v Evropě, kde se řada zemí po uvolnění karanténních opatření potýká s rozmachem epidemie. Státy Evropské unie podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dohromady denně oznamují 10.000 až 15.000 nových případů.

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus při pondělním brífinku uvedl, že pandemii lze dostat kontrolu, ale jedině tehdy, budou-li vlády přijímat opatření na zmírnění přenosu SARS-CoV-2 uvnitř populací. "Můj vzkaz je naprosto jednoznačný: potlačovat, potlačovat, potlačovat virus," citoval jej zpravodajský web BBC.

Počet nově nakažených v Brazílii mírně klesl, zemřelých je více

Brazílie za poslední den zaznamenala 22.048 nově nakažených koronavirem a 703 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví. Zatímco počet nově nakažených mírně klesl, počet zemřelých je oproti předchozímu dni vyšší.

Infekce se v Brazílii od začátku epidemie potvrdila již u 3.057.470 lidí, z nichž podle úřadů 101.752 zemřelo. V předchozím dni přibylo 23.010 nakažených a 572 lidí s nemocí covid-19 zemřelo.

Brazílie, kde žije 209,5 milionu lidí, má po Spojených státech druhý nejvyšší počet infikovaných koronavirem i souvisejících úmrtí. Odborníci nicméně upozorňují, že se virem SARS-CoV-2 nakazilo nejspíš ještě mnohem více Brazilců, než uvádějí oficiální statistiky - v zemi se totiž provádí málo testů.

Německo má 966 nových případů koronaviru

V Německu bylo za posledních 24 hodin zjištěno 966 nově nakažených koronavirem. Celková bilance infikovaných virem Sars-CoV-2 od začátku epidemie tak vzrostla na 217.293 lidí. Vyplývá to z údajů, které dnes ráno zveřejnil německý Institut Roberta Kocha (RKI), který sčítá případy hlášené z jednotlivých zdravotních úřadů.

 Počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 stoupl o čtyři lidi na 9201 lidí. V pondělí RKI ohlásil denní nárůst nakažených o 436 lidí. Do soboty denně třikrát za sebou přibylo přes tisíc nově nakažených koronavirem. Tisícová hranice byla naposledy překročena 9. května.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 23. září 2020

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď