Počet incidentů na železnici prudce roste, letos jich bylo už 220

foto V železniční stanici Havlíčkův Brod se 27. února 2019 střetl nákladní vlak s posunovanou lokomotivou.

Praha - Počet mimořádných událostí na železnici v letošním roce strmě roste. Inspektoři za první dva měsíce letošního roku řešili 220 incidentů, což je meziročně o zhruba 26 procent více. Mírně se naopak snížil počet usmrcených a zraněných. Vyplývá to ze statistik Drážní inspekce. Počet mimořádných události v posledních letech roste pravidelně.

Zatím poslední incident se stal dnes u Ronova nad Doubravou, kde se po poledni srazil osobní vlak s manipulačním vlakem. Podle záchranářů bylo zraněno asi šest lidí. České dráhy uvedly, že není vyloučena lidská chyba.

Počet zaznamenaných incidentů za letošní první dva měsíce je nejvyšší minimálně od roku 2015. V lednu inspekce řešila 111 incidentů, v únoru dalších 109. Jde zejména o přejetí návěstidla na červenou. Těchto prohřešků neustále přibývá, loni se jich podle Drážního úřadu stalo 142, meziročně o 13 procent více.

I přes výrazný nárůst mimořádných událostí je zatím statistika usmrcených a zraněných osob na železnici pozitivnější. Letos na kolejích zemřelo celkem 26 lidí, loni jich bylo za první dva měsíce 29. Mírně se letos snížil také počet zraněných.

Počet incidentů na železnici se v posledních letech nepřetržitě zvyšuje, i když ne tak výrazně, jako letos. Loni inspekce řešila celkem 1168 incidentů, což je o deset procent více, než se jich stalo před čtyřmi lety.

Velká část pochybení je způsobena lidskou chybou. České dráhy proto minulého týdne zpřísnily kontroly práce strojvedoucích. "Kontroloři namátkově vykonávají kontroly přímo při jízdě vlaků a zaměřují se například na styl jízdy a dodržování důležitých bezpečnostních pravidel. Na případné chybné postupy na místě strojvedoucí ihned upozorňují," uvedl šéf státního dopravce Miroslav Kupec. Dráhy zároveň chtějí prosadit kontroly , zda strojvůdci ve volném čase místo odpočinku nejezdí u konkurence, což vede k jejich přetěžování.

Drážní inspekce aktuálně řeší několik incidentů z posledních dní. Mezi nimi je například případ z Vysočiny, kde osobní vlak jel šest kilometrů bez strojvůdce. U Ejpovic zase expres přejel návěstidlo na červenou a vjel na jinou kolej. Od srážky s dalším vlakem jej dělilo 34 metrů. Stejnou příčinu měl incident v pražském Smíchově, kde rychlík po nedovoleném projetí semaforu zastavil zhruba 30 metrů od jiného vozu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 15. října 2019

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď