Počasí se uklidňuje, Boží Dar zrušil kalamitní stav

foto Zasněžené značky na hlavním tahu z Božího Daru do Německa na snímku pořízeném 16. ledna 2019. Na silnici, která byla kvůli sněhové kalamitě neprůjezdná, obnovili silničáři ve stejný den provoz.

Praha - Počasí se přes noc uklidnilo, po několika dnech sněhové kalamity se podařilo zprůjezdnit všechny hlavní silnice do Božího Daru. Vpodvečer byl proto v nejvýše položeném českém městě odvolán šest dní trvající kalamitní stav. Dvě silnice zůstávají kvůli sněhu uzavřené v Pardubickém kraji. Na horách se mohou kvůli větru tvořit sněhové jazyky.

Silnice I/25 na Boží Dar, která patří k hlavním tahům do Německa, byla otevřena dnes okolo 7:30. Dosud tam byl provoz jen pro zásobování a pro místní, kteří mohli několikrát za den jet za pluhem silničářů. Před polednem se podařilo obnovit také průjezd na silnici z Božího Daru na Neklid a Klínovec. Nadále je uzavřená silnice na Zlatý Kopec, která je posetá spadanými stromy.

Situace v Božím Daru se natolik zlepšila, že v 17:00 byl odvolán kalamitní stav, který platil od pátku. Trvá zákaz vjezdu do města s výjimkou místních, záchranářů a lidí s vyhrazeným parkováním a bude podle starosty Jana Horníka (STAN) platit do konce zimní sezony. V platnosti je zatím i vstup do obecních lesů a na běžecké trasy vedoucí lesními porosty na správním území města.

V Pardubickém kraji zůstává kvůli pádu stromů na vozovku neprůjezdná komunikace I/11 přes Suchý Vrch na Orlickoústecku. Neprůjezdný je také úsek mezi Cotkytlí a Štíty. Na mnoha místech kraje komplikují dopravu nehody vozidel, které kvůli sněhu havarovaly.

Ve výše položených oblastech Pardubického kraje leží na vozovkách sníh, často se tvoří sněhové jazyky nebo náledí. Řidiči by měli být opatrní zvláště v okolí Hlinska, Lanškrounu, Litomyšle, Svitav, Ústí nad Orlicí, Poličky, Žamberku a v Železných horách.

Na Vysočině se nad ránem podařilo zprůjezdnit silnici I/38 u Stonařova, která byla kvůli ledovce a závějím neprůjezdná od úterního poledne. Hlavní tahy v kraji, včetně dálnice D1, jsou mokré. Na vedlejších silnicích leží ujetý a zledovatělý sníh krytý posypem. Dopravu komplikují uvázlé kamiony. Kvůli vyproštění jednoho z nich je uzavřená silnice mezi obcemi Stáj a Zhoř na Jihlavsku.

V Libereckém kraji silničáři nedoporučuji řidičům nákladních aut, aby jezdili po silnici třetí třídy přes Oldřichovské sedlo mezi Mníškem a Raspenavou na Liberecku. Kopec je pro ně obtížně sjízdný a raději by měli využívat silnici I/13 přes Frýdlant.

Silničářům se dnes podařilo obnovit dopravu na všech komunikacích v Ústeckém kraji. Po takřka třech dnech se lidé bez potíží dostanou i do Krušných hor. Počítat musí řidiči se zbytky sněhu na vozovkách.

Sníh dnes znesnadňuje dopravu také na Moravě a ve Slezsku. Sněhové jazyky se kvůli silnému větru místy tvoří ve vyšších polohách Jesenicka, Šumperska a Olomoucka. V Českém Těšíně na Karvinsku museli poprvé od sněhové kalamity v roce 2006 odvážet nákladními auty sníh z města. Z ulic už takto bylo vyvezeno přes 130 tun sněhu.

Karlovarský kraj

Město Boží Dar ukončilo dnes v 17:00 kalamitní stav vyhlášený v pátek kvůli nezvladatelnému silnému sněžení a později i kvůli silnému větru. Do nejvýše položeného města v České republice ale dál platí zákaz vjezdu všem vyjma místních, záchranářů a lidí s vyhrazeným parkováním. Zrušení kalamitního stavu přišlo poté, co se dnes podařilo zprůjezdnit všechny hlavní silnice do Božího Daru a provoz zahájily i lyžařské areály. Kalamitní stav trval šest dní. Neprůjezdná zůstává silnice na Zlatý Kopec.

Zákaz vjezdu do města pro motorová vozidla kromě místních obyvatel, zásobování, záchranných složek a hostů s předplaceným parkováním bude podle starosty Jana Horníka (STAN) platit do konce zimní sezony.

"Vstup do obecních lesů a na běžecké trasy nacházející se v lese na správním území města je i nadále zakázán. Běžecké stopy se budou upravovat pouze ve volném nelesním prostoru na loukách kolem města," informoval ČTK starosta města.

Silničáři už před polednem obnovili průjezd na silnici z Božího Daru na Neklid a Klínovec. ČTK to řekl vedoucí zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka. Ráno kolem 7:30 byla otevřena silnice na Boží Dar, která patří k hlavním tahům do Německa. Dosud tam byl provoz jen pro zásobování a pro místní, kteří mohli několikrát za den jet za pluhem silničářů.

Už v úterý silničáři zprůjezdnili část silnice z Božího Daru směrem na Ryžovnu až k Myslivnám. "Je tam vodárna a vypadávala tam elektřina. Bylo nutné tam dopravit agregát, jinak by Boží Dar byl bez vody," řekl Bulka. Nyní pracují na zprůjezdnění silnice k osadě Zlatý Kopec. Lidem, kteří tam nemají nemovitost, ale zatím nedoporučují se tam vydávat. Průjezd zatím není možný ani na vrchol Klínovce.

Podle Horníka chybí pouze zprůjezdnění silnice na Zlatý Kopec, která je posetá spadanými stromy. "Osady Myslivny, Ryžovna a Zlatý kopec jsou konečnými místy bez parkovacích ploch, kde se nebude dát projet nikam dál až do konce zimy, takže upozorňujeme řidiče, aby do těchto míst vůbec nejezdili," uvedl Horník.

Dnes ráno byl také po odstranění popadaných stromů obnoven provoz na železniční trati č. 142 Karlovy Vary - Nejdek - Potůčky. Silnice v kraji byly po oteplení sjízdné, jen ve vyšších polohách mohly na silnicích zůstávat zbytky sněhu.

Královéhradecký kraj

Silnice byly ráno sjízdné většinou se zvýšenou opatrností. V Krkonoších a Orlických horách ležel místy na vozovkách rozbředlý sníh nebo na nich byla ujetá vrstva sněhu. V okolí Šerlichu v Orlických horách se vlivem silného větru tvořily sněhové jazyky. Dálnice byly sjízdné bez omezení. Vyplynulo to z ranního hlášení Ředitelství silnic a dálnic.

Ráno bylo v Královéhradeckém kraji většinou zataženo, mrholilo a teploty se pohybovaly od nuly do tří stupňů Celsia. Meteorologové na dnešek předpovídají zataženo až oblačno, místy déšť, v polohách nad 800 metrů déšť se sněhem nebo sněžení. Dopoledne budou srážky ustávat a večer by se oblačnost měla protrhávat. Dnešní teplotní maxima se budou pohybovat mezi třemi až šesti stupni Celsia, v 1000 metrech na horách bude kolem jednoho stupně nad nulou. I dnes by mělo foukat, na horách bude vítr dosahovat rychlosti okolo 70 kilometrů v hodině, k večeru má slábnout.

Liberecký kraj

Sníh je dnes hlavně na vozovkách v horských oblastech. Zvýšenou opatrnost přesto doporučují cestáři nadále v celém kraji. Oteplilo se a teploty byly ráno mezi čtyřmi a minus jedním stupněm Celsia, vyplývá z údajů od silničářů a meteorologů.

Silničáři nedoporučuji řidičům nákladních aut, aby jezdili po silnici třetí třídy přes Oldřichovské sedlo mezi Mníškem a Raspenavou na Liberecku. Kopec je pro ně obtížně sjízdný a raději by měli využívat silnici I/13 přes Frýdlant.

Problémy dnes mohou mít řidiči, stejně jako v pondělí, na úsecích v horách udržovaných posypem. V důsledku oblevy může vrstva sněhu, jež má někde i 40 až 50 centimetrů, měknout.

Podle předpovědi dnes bude asi zataženo až oblačno s ojedinělým mrholením nebo slabým deštěm. Sněhové srážky budou jen v polohách nad 800 metrů nad mořem. Přes den by mělo být až šest stupňů, denní maxima na horách budou mezi dvěma a minus jedním stupněm Celsia.

Moravskoslezský kraj

Zvláště na Bruntálsku musí být dnes řidiči v Moravskoslezském kraji opatrní, na cestách se tam totiž mohou tvořit sněhové jazyky. Na silnicích mohou stále ležet i zbytky rozbředlého sněhu. Opatrnost je nutná také na silnici I/58 u Frenštátu pod Radhoštěm, kde je vrstva sněhu. Zajetá vrstva sněhu zůstává i na některých silnicích nižších tříd na Opavsku. Většina cest už je v kraji ale holá a mokrá. Vyplývá to z informací silničářů.

Dnes bude na většině území kraje zřejmě pršet. Ve vyšších polohách může padat déšť se sněhem nebo sněžit. Přes den by mohlo být až šest stupňů Celsia, na horách ale teplota stále může klesnout pod bod mrazu.

Olomoucký kraj

Na rozbředlý sníh i sněhové jazyky si dnes ráno musí dát pozor řidiči ve vyšších polohách Olomouckého kraje, kde jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností. U Štítů na Šumpersku byl v noci kvůli závějím a silnému větru uzavřen zhruba šestikilometrový úsek silnice číslo 368 ve směru na obec Cotkytle. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Sněhové jazyky se kvůli silnému větru tvoří ve vyšších polohách Jesenicka, Šumperska a Olomoucka. Hlavní silniční tahy tam pokrývá rozbředlý sníh, méně důležité cesty vrstva ujetého sněhu s posypem. V nižších polohách kraje jsou silnice po chemickém posypu zpravidla holé a mokré.

V Olomouckém kraji ráno stále pršelo a sněžilo, což snižovalo dohlednost. V horských oblastech foukal silný vítr.

Pardubický kraj

Počasí dnes v Pardubickém kraji uzavřelo několik silnic. Silničáři je postupně zprůjezdňují. Komunikace I/11 přes Suchý Vrch na Orlickoústecku je neprůjezdná po pádu stromů na vozovku. Silničáři na Orlickoústecku již otevřeli úsek Strážná - Cotkytle a Anenská Studánka a Helvíkov, neprůjezdný je úsek mezi Cotkytlí a Štíty.

Na mnoha místech komplikují dopravu nehody vozidel, které kvůli sněhu havarovaly. V Kladně na Chrudimsku hasiči vytahovali autobus, který se nemohl rozjet. V Červené Vodě na Orlickoústecku odtahovali kamion. V Pardubicích ráno spadl na cyklostezku strom, později do něj narazil cyklista a zraněného ho převzali do péče záchranáři.

Za obcí Strážná na Orlickoústecku zapadl v úterý večer linkový autobus, z nějž byli cestující záhy evakuováni. Vyproštěn byl až dnes. U Cotkytle uvázlo ve sněhu osobní auto a následně opakovaně i vozidlo údržby. Mezi Helvíkovem a Anenskou Studánkou v noci zapadla sněhová fréza. Později se ji podařilo vyprostit. Vesnice ale byly přístupné z jiných stran, uvedl provozní náměstek ředitele krajských silničářů Marian Cvrkal.

Po srážce dvou nákladních a dvou osobních aut byla dopoledne neprůjezdná silnice I/35 u odbočky na Opatovec na Svitavsku, objížďka vedla v obou směrech přes Svitavy. Silnice byla uzavřená.

Ve výše položených oblastech leží na vozovkách sníh, často se tvoří sněhové jazyky nebo náledí. Řidiči by měli být opatrní zvláště v okolí Hlinska, Lanškrounu, Litomyšle, Svitav, Ústí nad Orlicí, Poličky, Žamberku a v Železných horách.

Teplota se během dne pohybuje kolem nuly až sedmi stupňů Celsia. Na Svitavsku fouká nárazový vítr, v regionu Lanškrouna je silný vítr. Na polovině území kraj je zataženo.

Plzeňský kraj

Silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Řidiči by si ale měli dát pozor na déšť a sníh, silný vítr a na Šumavě i na sněhové jazyky, které se mohou na otevřených úsecích silnicích tvořit, uvedlo dnes ráno Ředitelství silnic a dálnic.

Silný jihozápadní vítr je například na Plzeňsku nebo na Klatovsku. Na Tachovsku a jižním Plzeňsku místy mrholí.

Silnice v kraji jsou většinou holé a mokré. Ve vyšších polohách Šumavy, kde nemohou silničáři kvůli ochraně přírody používat sůl, je na silnicích ujetá vrstva sněhu krytá drtí.

Ústecký kraj

Silničářům se dnes podařilo obnovit dopravu na všech komunikacích v Ústeckém kraji. Po takřka třech dnech se lidé bez potíží dostanou i do Krušných hor. Počítat musí řidiči se zbytky sněhu na vozovkách, zjistila ČTK.

Nesjízdný je už pouze úsek mezi Výsluním a Rusovou, který ale silničáři přes zimu neudržují. V kopcích museli použít cestáři sněžné frézy, radlice a další techniku. Ta nyní projde kontrolou, aby byla připravena na případnou další kalamitu.

Pro Ústecký kraj meteorologové na čtvrtek předpovídají sněžení v polohách nad 800 metrů nad mořem. O víkendu by tak znovu měla být otevřena lyžařská střediska a upravené běžecké stopy.

Kraj Vysočina

Hlavní tahy na Vysočině včetně dálnice D1 jsou dnes po chemickém ošetření mokré. Na vedlejších silnicích leží ujetý a zledovatělý sníh krytý posypem. Dopravu komplikují uvázlé kamiony. Kvůli vyproštění jednoho z nich je uzavřená silnice mezi obcemi Stáj a Zhoř na Jihlavsku. Řidiči musí jet po vyznačených objízdných trasách. Silnice bude uzavřena asi pět hodin," řekla mluvčí policie Dana Čírtková před 11:30.

Nákladní auto je zapadlé také u obce Záborná na Jihlavsku a Křižanova na Žďársku. V obci České Milovy na Žďársku museli ráno hasiči z příkopu pomáhat zapadlému autobusu. V příkopu skončilo také osobní auto v obci Volevčice na Jihlavsku, vyplývá z informací na webu krajských hasičů. Varování před sněhovými jazyky na silnicích platí pro okolí Nového Města na Moravě. V okrese Žďár na Sázavou museli v noci silničáři k odklízení sněhu nasadit traktorbagry a frézu, bariéry jsou tam místy třímetrové.

Nejvyšší odpolední teploty se dnes na Vysočině podle meteorologů dostanou až k pěti stupňům Celsia. Bude oblačno s dešťovými nebo sněhovými přeháňkami. Odpoledne bude oblačnosti ubývat a bude slábnout i vítr, který může mít v nárazech rychlost kolem 50 kilometrů v hodině.

Zlínský kraj

Silnice jsou dnes ráno sjízdné se zvýšenou opatrností. V nižších polohách jsou po chemickém ošetření holé a mokré, na Vsetínsku na nich místy leží zbytky rozbředlého sněhu. Vozovky ve vyšších polohách pokrývá většinou uježděná vrstva sněhu krytá posypem, mohou navíc namrzat. V horských oblastech Uherskohradišťska je na silnicích také riziko vzniku sněhových jazyků. Dohlednost v regionu snižují dešťové přeháňky, na Vsetínsku i mlhy. Vyplývá to z aktuálních informací zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

Kvůli vyšetřování a odstraňování následků nehody dodávky a osobního auta byl ráno uzavřen jeden jízdní pruh na silnici mezi Třeběticemi a Holešovem na Kroměřížsku. Omezení by mělo skončit zhruba v 08:00.

V kraji bylo ráno převážně zataženo, na Uherskohradišťsku oblačno. Teplota se pohybovala od minus jednoho do plus pěti stupňů. Odpolední maxima podle předpovědi stoupnou k šesti stupňům. Přes den bude asi zataženo, na většině území kraje se vyskytne občasný déšť nebo déšť se sněhem, v polohách nad 600 až 700 metrů nad mořem sníh. Během dopoledne očekávají meteorologové postupně od jihozápadu ustávání srážek, večer i částečné ubývání oblačnosti. Vát bude mírný západní vítr. Během dne zvolna zeslábne a později odpoledne a večer se změní na jihozápadní až jižní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 11:00 17°C

Celá předpověď