Po tříleté pauze slavilo u Stonehenge letní slunovrat na 6000 lidí

foto U kamenného kruhu Stonehenge v Británii se 21. června 2022 sešlo na 6000 lidí, aby oslavili letní slunovrat.

Londýn - Po tříleté pauze se dnes u prehistorického kamenného kruhu Stonehenge sešlo na 6000 lidí, aby oslavili letní slunovrat. U megalitického monumentu sledovali východ slunce, které se nad obzorem v jižní Anglii objevilo ve 4:49 místního času (5:49 SELČ), napsala agentura AP. V letech 2020 a 2021 se tradiční oslavy slunovratu nekonaly kvůli pandemii, východ slunce se vysílal on-line.

Astronomický začátek léta láká každoročně ke Stonehenge tisíce lidí. Na místo se sjíždějí příznivci pohanských rituálů i novodobí druidové, několikadenní festival je ale určen i pro běžné návštěvníky. Zlatým hřebem je podle pořadatelů mimořádný zážitek na vlastní oči vidět východ slunce v jednom z "kamenných oken" tisíce let staré památky.

Policie hrabství Wiltshire uvedla, že během slavnosti musela řešit jen minimum incidentů. Zatkla dvě osoby, z toho jednu za napadení a druhou za držení drog.

Kamenný kruh poblíž Salisbury byl postaven před více než 4000 lety a jedna z teorií ohledně účelu stavby říká, že vznikl jako chrám Slunce nebo astronomický kalendář. V letech před příchodem koronaviru u něj každoročně slavily slunovrat desítky tisíc lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď