Po třech letech se pro veřejnost otevřel opravený Památník Bible kralické

foto Slavnostní otevření první části zrekonstruované expozice Památníku Bible kralické na akci Den tiskařů, 16. září 2023 Kralice nad Oslavou, Třebíčsko. Památník se veřejnosti otevírá po tříleté rekonstrukci.

Kralice nad Oslavou (Třebíčsko ) - Po třech letech se pro veřejnost dnes otevřel opravený Památník Bible kralické. Lidé si tak mohli v Kralicích nad Oslavou na Třebíčsku prohlédnout výstavu Umění knihtisku a bratrská tiskárna v Kralicích, která se zde koná u příležitosti Dne tiskařů.

Fotogalerie

"Návštěvníci v Památníku vidí celou řadu unikátních exponátů, mezi nimi originální ukázky knihtiskařského umění z přelomu 15. a 16. století či knihy ze slavných pražských tiskáren Veleslavínovy a Melantrichovy. Největší prostor je věnován bratrským tiskům, mezi nimiž lze nalézt i prvé vydání Blahoslavova překladu Nového zákona a samozřejmě jednotlivé díly Bible kralické," uvedl kurátor výstavy Vít Vlnas.

"Vystaveny jsou také původní literky, jimiž byly tyto svazky tištěny a které byly nalezeny na kralické tvrzi v roce 1957. Zlatý hřeb expozice představuje originální exemplář prvního dochovaného vydání slavné Komenského mapy Moravy z roku 1627," řekl. Pozoruhodný je podle něj rovněž model sochařského památníku Bible kralické od Jana Štursy, který nebyl nikdy realizován.

Památník je uzavřený od 12. října 2000 kvůli opravě střechy a fasády. "Technický stav budovy a nevyhovující charakter dosavadní expozice si v roce 2020 vyžádaly uzavření muzejní budovy a její postupnou opravu. Rekonstrukce není ještě zcela ukončena," uvedl Jiří Mitáček, generální ředitel Moravského zemského muzea, které je správcem památníku.

Bible kralická je první český překlad bible z původních jazyků, tedy hebrejštiny, aramejštiny a řečtiny, nikoliv latinské Vulgáty. V době rekatolizace spojovala Bible kralická rozptýlené skupiny českých a moravských exulantů i domácí tajné nekatolíky.

Památník je ode dneška otevřený do středy do neděle od 09:00 do 17:00. V letech 2016 až 2019 navštívilo památník ročně kolem 5000 lidí, nejvíc v roce 2016, kdy přišlo 5504 návštěvníků. V roce 2020, který byl ovlivněný pandemií covidu-19, bylo návštěvníků asi 1800.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď