Po protestu Česko proti bídě chce Rajchl vytvořit lidský řetěz u úřadu vlády

foto Předseda strany Právo respekt odbornost (PRO) Jindřich Rajchl na tiskové konferenci

Praha - Nedělní demonstrace iniciativy Česko proti bídě bude kratší než ta březnová a bude po ní následovat pochod k úřadu vlády, kde chtějí pořadatelé vyzvat účastníky k vytvoření lidského řetězu. Mezi řečníky na Václavském náměstí bude mimo jiné poslanec za SPD Jaroslav Foldyna. Na tiskové konferenci to řekli zástupci neparlamentní strany PRO (Právo Respekt Odbornost), která protest zaštiťuje.

Fotogalerie

Demonstrace má podle předsedy PRO Jindřicha Rajchla vyjádřit protest "nejen proti ekonomické bídě, ale i té morální", organizátoři se dožadují dialogu s vládou, především jejím předsedou Petrem Fialou (ODS). Na další projevy nevšímavosti bude Česko proti bídě reagovat "postupnou eskalací" protestních akcí, řekl Rajchl. Neuvedl však, jakou podobu eskalace bude mít.

"To je strategie, kterou máme my, a rozhodně ji nebudeme říkat panu (ministru vnitra) Rakušanovi a spol., aby se na ni mohli připravit. My začneme nejdříve u těch méně intenzivních," řekl Rajchl.

Strana také odmítla označení jako "proruská" a "antisystémová", PRO podle svého místopředsedy Petra Vacka považuje akce Ruska vůči Ukrajině za "agresi" a "konflikt by měl skončit za podmínek plného respektování územní suverenity Ukrajiny". Mezinárodní společenství však podle Rajchla "neměří stejným metrem", když soudí jednání Ruska a Spojených států. Česko by podle Rajchla mělo dát jasně najevo, že si přeje mír na Ukrajině vyplývající z mírových jednání.

Rajchl zdůraznil, že nedělní demonstrace bude mírumilovná, účastníky údajně vyzval, "aby policistům rozdávali květiny, jelikož policisté řeší stejné problémy jako my". Po skončení březnového setkání Česko proti bídě se totiž někteří účastníci protestu střetli s těžkooděnci u Národního muzea poté, co se skupina protestujících pokusila proniknout do budovy, aby z ní strhla ukrajinskou vlajku.

U Národního muzea v horní části Václavského náměstí s v neděli plánují shromáždit i nižší stovky lidí zúčastnění v iniciativě "Stojíme za Ukrajinou a její vlajkou". Podle pořadatelů má být shromáždění v horní části náměstí projevem symbolické podpory Ukrajině.

Na dotaz ČTK Rajchl dnes řekl, že strana PRO má 257 členů. "Pak máme několik tisíc, možná desítek tisíc registrovaných podporovatelů. Především je to ale o lidech, kteří nám věří, těch si vážíme ze všech nejvíc," dodal. Podle něho straně na její transparentní účet přibývají desítky darů denně a strana PRO nyní na svém účtu disponuje částkou asi 1,4 milionu korun nashromážděným převážně z drobnějších příspěvků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď