Po příštích volbách už Babiš premiérem nebude, míní Fiala (ODS)

foto Ilustrační foto - Poslanec a předseda ODS Petr Fiala hovoří na mimořádné schůzi Sněmovny ke zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu, státnímu rozpočtu a k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, 25. dubna 2019 v Praze.

Praha - V Praze na Letné začala v neděli podle předsedy ODS Petra Fialy změna a šéf hnutí ANO Andrej Babiš po dalších sněmovních volbách už premiérem nebude. Masivní shromáždění proti Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a za nezávislost justice podpořili také předsedové Pirátů Ivan Bartoš a KDU-ČSL Marek Výborný. Naopak šéf SPD Tomio Okamura míní, že část opozice zneužívá znepokojení obyvatel.

Fiala na facebooku napsal, že nikdo nemůže tvrdit, že na Letné demonstrovala hrstka lidí, která se pokouší o něco nedemokratického. "Byla to nejmasovější demonstrace od roku 1989. V neděli na Letné začala změna, která vyvrcholí parlamentními volbami. Po nich nebude Andrej Babiš premiérem," uvedl. Další řádné sněmovní volby by se měly uskutečnit na podzim 2021.

Na Letné se v neděli odpoledne sešlo kolem 250.000 lidí. "Občanská společnost je zásadním pilířem demokracie a obavy, které vedou národ do ulic, na náměstí a dokážou zaplnit Letnou, zcela chápu," řekl dnes ČTK předseda Pirátů Ivan Bartoš, který se nedělního shromáždění zúčastnil. Podotkl, že s některými tezemi, které zněly z podia, souhlasí a s některými nikoli. "Podobná setkání nejsou primárně o lidech na podiu, ale o lidech pod podiem. Oceňuji však velmi, že se lidé v osobním životě i mimo společné protesty, které jsou demonstrativní ukázkou spolupráce, o politické dění zajímají, dokážou se spojit za nějakou myšlenkou a společně ji podporovat," uvedl Bartoš.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný vítá, že veřejnosti není politická situace lhostejná. "Vyjádřit svůj postoj patří ke svobodě a demokracii. KDU-ČSL má obdobné výhrady k nefunkčnosti této vlády a proto bude hlasovat pro vysloveni nedůvěry," řekl ČTK Výborný s poukazem na středeční mimořádnou sněmovní schůzi, kterou k nedůvěře kabinetu ANO a ČSSD vyvolala pětice opozičních stran. Výborný doufá, že poctivost a slušnost v politice nakonec zvítězí.

Předseda SPD Tomio Okamura míní, že znepokojení obyvatel zneužívají politici takzvaného demokratického bloku, tedy ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Jde jim podle něho pouze o moc, nikoli o systémové změny. "Tito politici vytrvale ve Sněmovně blokují návrhy zákonů SPD o odvolatelnosti politiků a o referendu," řekl ČTK Okamura.

Předseda koaliční ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, demonstrace jsou cestou, jak vyjádřit politický postoj. S některými názory, které zazněly na nedělní manifestaci na Letné se podle něj lze shodnout, s dalšími ne, další je možné vyřešit pouze volbami.

Demonstranti v neděli zcela zaplnili pláň na pražské Letné a část přilehlého parku. Podle odhadu organizátorů přišlo na úvod demonstrace čtvrt milionu lidí, následně počet ještě vrostl. Mobilní operátor T-Mobile na základě dat ze své sítě uvedl, že se na pláni sešlo 283.000 lidí. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pak deníku Právo řekl, že podle policie bylo v úvodu protestu na Letné 200.000 lidí, ke konci 250.000.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je neděle 20. října 2019

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď